Cena pšenice je porasla za skoro 6 odsto nakon što je Rusija suspendovala Crnomorski pakt

Cena pšenice je porasla za skoro 6 odsto nakon što je Rusija suspendovala Crnomorski pakt

Fjučersi na pšenicu u Čikagu skočili su u ponedeljak za skoro 6 odsto, a kukuruz za više od 2 odsto, pošto je povlačenje Rusije iz sporazuma o izvozu u Crnom moru izazvalo zabrinutost zbog globalnih zaliha.

Najaktivniji ugovor o pšenici na Chicago Board of Trade (CBOT) porastao je 5,7% na 8,77-3/4 dolara po bušelu u 08:16 GMT, nakon što je dostigao 8,93 dolara ranije tokom dana, što je najviši nivo od 14. oktobra.

Fjučersi na pšenicu su u martu dostigli rekordnu vrednost od 13,64 dolara po bušelu.

Kukuruz je porastao za 2,6% na 6,98-1/4 dolara po bušelu, a soja za 0,6% na 14,09-1/4 dolara za bušel.

„Ovo je inflatorni potez koji podržava cene pšenice i kukuruza“, rekao je jedan trgovac sa sedištem u Singapuru. „Cene su porasle, ali dalji dobici će zavisiti od toga kako se situacija bude razvijala.

Moskva je u subotu suspendovala svoje učešće u sporazumu o Crnom moru kao odgovor na, kako je nazvala, veliki ukrajinski napad dronovima na njenu flotu na Krimu koji je aneksirala Rusija.

Kijev je rekao da Rusija traži izgovor za pripremljeni izlazak iz sporazuma, a Vašington je rekao da naoružava hranu.

Stotine hiljada tona pšenice rezervisane za isporuku u Afriku i na Bliski istok su u opasnosti nakon povlačenja Rusije, a očekuje se da će biti pogođen i izvoz ukrajinskog kukuruza u Evropu, izjavila su druga dva trgovca sa sedištem u Singapuru.

Ujedinjene nacije, Turska i Ukrajina saopštile su da nastavljaju sa sporazumom o izvozu žitarica sa planom tranzita za 16 brodova u ponedeljak.

Prema sporazumu o žitaricama uz posredovanje UN-a, Zajednički koordinacioni centar (JCC) koji se sastoji od zvaničnika UN, Turske, Rusije i Ukrajine slaže se o kretanju brodova i pregleda plovila. Od jula iz Crnog mora izvezeno je više od 9,5 miliona tona kukuruza, pšenice, proizvoda od suncokreta, ječma, uljane repice i soje.

Tržišta žitarica su bila osetljiva na razvoj događaja u osmomesečnoj invaziji Moskve na Ukrajinu jer su ove dve zemlje među najvećim svetskim dobavljačima pšenice.