Prvi veliki požar u Španiji ove godine besneo je u petak u istočnom regionu Valensije, uništivši više od 3.000 hektara (7.413 hektara) šume i prisiljavajući 1.500 stanovnika da napusti svoje domove, saopštile su vlasti .
Neobično suva zima u delovima juga evropskog kontinenta smanjila je vlagu u zemljištu i izazvala strah od ponavljanja 2022. godine, kada je u Evropi uništeno 785.000 hektara, što je više nego dvostruko više od godišnjeg proseka u poslednjih 16 godina, prema Statistika Evropske komisije (EK).
„Ovi požari koje vidimo, posebno početkom godine, još jednom su dokaz klimatske vanredne situacije koju čovečanstvo doživljava, a koja posebno pogađa i pustoši zemlje kao što je naša“, rekao je španski premijer Pedro Sančez na konferenciji za novinare u Brisel.
U Španiji su prošle godine 493 požara uništila rekordnih 307.000 hektara zemlje, prema Evropskom informacionom sistemu za šumske požare Komisije.
Vatrogasci koji su koristili 18 aviona i helikoptera radili su tokom cele noći i petka na gašenju požara u blizini sela Viljanueva de Viver, u regionu Valensije.
Hitne službe evakuisale su osam zajednica, rekla je Gabrijela Bravo, regionalni šef unutrašnjih poslova.
Dok su vatrogasci verovali da uspevaju da kontrolišu širenje plamena, jak vetar i „praktično letnje temperature“ bi mogli da ga ponovo aktiviraju, rekao je Bravo.
Španija doživljava dugotrajnu sušu nakon tri godine ispodprosečnih padavina.
Vreme će ovog proleća biti suvo i toplije nego inače, duž severoistočne mediteranske obale Španije, povećavajući rizik od požara, rekla je meteorološka agencija AEMET prošle nedelje za Rojters.
U izveštaju Evropske komisije ovog meseca primećen je nedostatak kiše i temperature toplije od normalnih tokom zime, podižući upozorenja na sušu za južnu Španiju, Francusku, Irsku, Britaniju, severnu Italiju, Grčku i delove istočne Evrope.
„Postoji svaki razlog za strah da će i ove godine biti brojnih i rasprostranjenih događaja“, rekao je Lorenco Čikareze, istraživač sa Višeg instituta za zaštitu životne sredine i istraživanja (ISPRA) u Rimu.
U izveštaju Komisije se upozorava da bi nizak nivo vode mogao da utiče na strateške sektore, uključujući poljoprivredu, hidroenergiju i proizvodnju energije.
Proizvodnja maslinovog ulja u Evropskoj uniji za 2022-23. godinu će pasti za polovinu u odnosu na prethodnu sezonu, prema zvaničnim procenama, uglavnom zbog pada proizvodnje iz Španije izazvanog sušom.
Suva je takođe pogodila proizvodnju u Portugalu i Italiji.