Japanska energetska kompanija Tokio Electric Pover (TEPCO) prvi put je zabeležila tragove tricijuma u okeanu u blizini mesta za ispuštanje otpadnih voda u Fukušimi, navodi se u saopštenju objavljenom u petak.
TEPCO je izvestio da je koncentracija tricijuma – radioaktivnog izotopa vodonika – otkrivena u uzorcima uzetim 31. avgusta na 11 tačaka u krugu od 3 km od nuklearne elektrane Fukušima Daiči. Na 200 metara – najbližoj tački sa koje se prečišćena otpadna voda ispušta u okean – utvrđeno je da je koncentracija 10 bekerela po litru (bk/l), što je jedinica koja se koristi za merenje radioaktivnosti.
Japanski stručnjaci kažu da je očitavanje samo malo iznad donje granice detekcije od 8,6 bk/l i oko 6.000 puta manje od dozvoljenog nivoa od 60.000 bk/l koji je utvrdila Japanska Međunarodna komisija za radiološku zaštitu. Otkriveni nivoi su takođe 1.050 puta niži od prihvatljive norme za vodu za piće koju je odredila Svetska zdravstvena organizacija.
U uzorcima uzetim sa drugih mernih mesta u krugu od 10 km od mesta ispuštanja vode, utvrđeno je da su nivoi koncentracije tricijuma ispod donje granice detekcije od 7,6 do 7,7 bk/l.
TEPCO je u svom izveštaju napomenuo da se očitavanja mogu razlikovati u budućnosti zbog promenljivih struja. Tokio je insistirao da tokom čitavog ispuštanja vode u Fukušimi nivoi tricijuma u okeanskoj vodi neće preći 1.500 bk/l.
Na drugim mestima, Japanska agencija za ribarstvo, kao i prefektura Fukušima, izvestili su da njihovo testiranje nije otkrilo vidljivu razliku u nivoima tricijuma u ribi ili vodi od početka puštanja.
Japanska vlada je u više navrata branila ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode iz uništene elektrane u Fukušimi i uporna je da to neće uticati na ljude ili životnu sredinu.
Procedura je počela prošle nedelje kao deo plana koji su odobrile UN. Međutim, to je izazvalo osudu brojnih suseda Japana, uključujući Kinu i Južnu Koreju, koji su taj potez ocenili kao „neodgovoran“ i zabranili japanske morske proizvode iz straha od kontaminacije.
Ruski veterinarski i fitosanitarni nadzornik, Rosselhoznadzor, saopštio je u četvrtak da nije pronašao prevelike nivoe radijacije u ribi ulovljenoj u dalekoistočnim morima, zaključivši da ispuštanje otpadnih voda Fukušime nije ugrozilo bezbednost morskih proizvoda u regionu.