Protesti su izbili širom Venecuele u ponedeljak, nakon što je izborna vlast okruga potvrdila da je Nikolas Maduro zvanično ponovo izabran na još jedan šestogodišnji mandat za predsednika.
Opozicija kaže da su izbori bili poremećeni prevarom, insistirajući da je njen kandidat Edmundo Gonzales pobedio u predsedničkoj trci. Gnev javnosti je narastao jer su neka istraživanja javnog mnjenja uoči izbora ukazivala na jasnu pobedu protivnika.
Obilno prisustvo vojske i policije bilo je na ulicama Karakasa kako bi rasterali demonstrante i sprečili ih da priđu predsedničkoj palati. Viđene su gomile ljudi kako skandiraju „sloboda“ i pozivaju na pad vlade.
Na snimcima se vidi da su posteri predsednika Madura pocepani, a gume, automobili i đubre su takođe zapaljeni.
U televizijskom obraćanju iz Karakasa u ponedeljak, Maduro je optužio opoziciju da pokušava „da uvede državni udar u Venecueli“. Opozicioni lideri odbacili su Madurove navode, pozivajući na mirne proteste širom zemlje.
Dok je Maduro govorio, demonstranti su navodno pokušali da blokiraju autoputeve, uključujući onaj koji povezuje glavni grad sa glavnim venecuelanskim međunarodnim aerodromom Simon Bolivar.
Maduro će služiti treći uzastopni šestogodišnji mandat, a prvi put je preuzeo dužnost 2013. godine nakon smrti predsednika Uga Čaveza.
Nacionalni izborni savet (CNE) saopštio je u nedelju da je sa 80 odsto prebrojanih listića Maduro obezbedio više od 51 odsto glasova, u poređenju sa 44 odsto za svog glavnog rivala Edmunda Gonzalesa.
Nakon glasanja, izborna vlast Venecuele, za koju opozicija smatra da favorizuje vladajuću partiju, nije odmah objavila rezultate sa svakog od 30.000 biračkih mesta širom zemlje, prema izveštajima medija.
Brojne zemlje, kao i međunarodna tijela, uključujući UN, pozvali su vlasti Venecuele da objave evidenciju glasanja sa pojedinačnih biračkih mjesta.
Argentina je odbila da prizna pobedu Madura. Kao odgovor Venecuela je opozvala diplomate iz Buenos Ajresa.
Diplomate iz šest drugih latinoameričkih zemalja – Čilea, Kostarike, Paname, Perua, Dominikanske Republike i Urugvaja – takođe su povučene kao odgovor na međunarodnu negodovanje.
U međuvremenu, devet latinoameričkih zemalja pozvalo je na hitan sastanak stalnog saveta Organizacije američkih država (OAS) zbog zabrinutosti zbog rezultata izbora.