Proizvođači čipova: Proizvođači automobila na redu da plate

Proizvođači čipova: Proizvođači automobila na redu da plate

Nedostatak kompjuterskih čipova koji je primorao globalne proizvođače automobila da ukinu planove za proizvodnju miliona automobila u protekle dve godine se smanjuje – po novom i trajnom trošku za automobilske kompanije, prenosi Rojters.

Ono što su ranije bile „operacije u ratnoj sobi“ za upravljanje nedostatkom čipova, postaju ugrađene karakteristike razvoja vozila, kažu rukovodioci u obe industrije. To je rizike i neke od troškova prebacilo na proizvođače automobila.

Novostvoreni timovi kao što su General Motors, Volksvagen i Ford Motor pregovaraju direktno sa proizvođačima čipova. Proizvođači automobila kao što je Nissan Motor i drugi prihvataju duže obaveze i veće zalihe. Ključni dobavljači, uključujući Roberta Boscha i Denso ulažu u proizvodnju čipova. GM i Stellantis su rekli da će raditi sa dizajnerima čipova na dizajniranju komponenti.

Uzete zajedno, promene predstavljaju fundamentalni pomak za automobilsku industriju: viši troškovi, više praktičnog rada u razvoju čipova i veća posvećenost kapitala u zamenu za bolju vidljivost u njihovim zalihama čipova, kažu rukovodioci i analitičari.

To je preokret za proizvođače automobila koji su se ranije oslanjali na dobavljače – ili njihove dobavljače – za nabavku poluprovodnika.

Za proizvođače čipova, partnerstvo sa proizvođačima automobila koje se još uvek razvija je dobrodošlo – i kasnilo resetovanje. Mnogi rukovodioci u oblasti poluprovodnika upućuju prstom u nedostatak razumevanja proizvođača automobila o tome kako funkcioniše lanac snabdevanja čipovima – i nespremnost da dele troškove i rizik – za veliki deo nedavne krize.

Skupe promene se slažu upravo u trenutku kada se čini da auto industrija prolazi kroz najgoru još skuplju krizu koja je, prema jednoj proceni, isključila 13 miliona vozila iz globalne proizvodnje od početka 2021.

C.C. Vei, izvršni direktor najvećeg svetskog proizvođača čipova Taivan Semiconductor Manufacturing, rekao je da ga nikada nije zvao izvršni direktor automobilske industrije – sve dok nedostatak nije bio očajan.

„U protekle dve godine zovu me i ponašaju se kao moj najbolji prijatelj“, rekao je nedavno nasmejanoj gomili TSMC partnera i kupaca u Silicijumskoj dolini. Jedan proizvođač automobila pozvao je da hitno zatraži 25 vafla, rekao je Vei, koji je navikao da šalje porudžbine za 25.000 vafla. „Nije ni čudo što ne možete dobiti podršku.“

Tomas Kolfild, izvršni direktor GlobalFoundries, rekao je da automobilska industrija shvata da više ne može da prepusti rizik izgradnje fabrika čipova vrednih više milijardi dolara proizvođačima čipova.

„Ne možete dozvoliti da jedan element industrije nosi vodu za ostatak industrije“, rekao je on za Rojters. „Nećemo uključiti kapacitet osim ako taj kupac nije posvećen tome, a oni imaju državno vlasništvo u tom svojstvu.

Ford je najavio da će sarađivati sa GlobalFoundries kako bi osigurao svoje snabdevanje čipovima. Mike Hogan, koji vodi automobilski biznis GlobalFoundries, rekao je da je u planu još takvih poslova sa drugim proizvođačima automobila.

SkiVater Technologi Inc, proizvođač čipova u Minesoti, razgovara sa proizvođačima automobila o stavljanju „kože u igru“ kupovinom opreme ili plaćanjem za istraživanje i razvoj, rekao je Rojtersu izvršni direktor Tomas Sonderman.

Bliža saradnja sa proizvođačima automobila i njihovim dobavljačima donela je onsemi 4 milijarde dolara u dugoročnim ugovorima za čipove za upravljanje napajanjem napravljene od silicijum karbida, novog materijala koji postaje sve popularniji, rekao je izvršni direktor Hassane El-Khouri. „Mi svake godine ulažemo milijarde dolara kako bismo proširili tu operaciju“, rekao je on za Rojters. „Nećemo graditi fabrike na nadi.“

Majkl Herlston, izvršni direktor kompanije Sinaptics, čiji čipovi pokreću ekrane osetljive na dodir, što je zaustavilo proizvodnju automobila, rekao je da bi nedavna, direktnija saradnja sa proizvođačima automobila mogla da stvori nove poslovne prilike, kao i upravljanje rizicima.

Hurlston je rekao da se automobilska industrija zagrejala za korišćenje OLED ekrana, koji su manje izdržljivi od LCD ekrana, što je faktor za koji mnogi smatraju da bi ograničio njihovu upotrebu u automobilima uprkos boljem kontrastu i manjoj potrošnji energije.

„Ali ta percepcija se prilično dramatično promenila u poslednje dve godine. I ta percepcija se promenila kao direktan rezultat toga što smo mogli da razgovaramo sa (autoindustrijom)“, rekao je on. „Paradigma se zaista, zaista promenila za nas.“

Izvršni direktori japanske kompanije Renesas Electronics Corp i holandske kompanije NKSP Semiconductors N.V. rekli su Rojtersu da lociraju inženjere kako bi pomogli proizvođačima automobila da dizajniraju novu arhitekturu u kojoj bi jedan računar centralno kontrolisao sve funkcije.

„Oni su se probudili“, rekao je izvršni direktor NKSP-a Kurt Sivers. „Shvatili su šta je potrebno. Trude se da pronađu pravi talenat. To je veliki pomak.”

Prosečan sadržaj poluprovodnika po vozilu će premašiti 1.000 dolara do 2026. godine, udvostručivši se u odnosu na prvu godinu pandemije, navodi Gartner. Jedan primer: Porsche Taican na baterije ima preko 8.000 čipova. To će se udvostručiti ili utrostručiti do kraja decenije, prema Folksvagenu.

„Shvatili smo da smo deo industrije poluprovodnika“, rekao je Berthold Hellenthal iz Volksvagen grupe, viši menadžer za upravljanje poluprovodnicima. „Sada imamo ljude posvećene samo strateškom upravljanju poluprovodnicima.“

Obezbeđivanje – i zadržavanje – inženjera čipova biće izazov za proizvođače automobila, koji će morati da se takmiče sa kompanijama poput Alphabet Inc, Google, Amazon.com i Apple Inc, rekao je Evangelos Simudis, investitor rizičnog kapitala i savetnik iz Silicijumske doline koji radi i sa etabliranim proizvođačima automobila i sa startapima. „Mislim da bi to dovelo do akvizicija“, rekao je on.

Za razliku od Tesle, koja dizajnira sopstvene čipove za jezgro, Simoudis je rekao da će tradicionalni proizvođači automobila morati da žongliraju sa proizvodnjom starih modela automobila dok budu pravili nova ulaganja.

AutoForecast Solutions procenjuje da je nedostatak mikročipova primorao proizvođače automobila širom sveta da isključe više od 13 miliona vozila iz planova proizvodnje od početka 2021.

„To je arogantna industrija“, rekao je Sem Fiorani, potpredsednik globalnog predviđanja vozila u AFS-u. „Ponekad ih samo ujede pozadi.”