Profit naftnog giganta Aramco dostiže 110 milijardi dolara dok Saudijci žele da se prošire

Profit naftnog giganta Aramco dostiže 110 milijardi dolara dok Saudijci žele da se prošire

Državni naftni gigant Saudi Aramco saopštio je u nedelju da se njegov neto profit u 2021. godini više nego udvostručio na 110 milijardi dolara, što je blagodat za najveću ekonomiju Bliskog istoka jer nastoji da iskoristi svoju pozamašnu dobit za mogućnosti ulaganja u zemlji i inostranstvu.

Najveći svetski izvoznik nafte ima koristi od brzog rasta cena nafte i rekao je da je povećao ciljnu potrošnju ove godine kako tražnja raste i uticaji pandemije se povlače. Nafta Brent, globalna referentna vrednost za naftu, porasla je na prosečnih 70,86 dolara po barelu prošle godine nakon što je pala na prosečnih 41,96 dolara godinu dana ranije. U petak se izjednačio na 107,93 dolara po barelu, što je pad od 4,2 odsto za nedelju. Početkom ovog meseca, nafta se povremeno trgovala iznad 130 dolara po barelu.

Prihod kompanije Aramco je skočio za 124 odsto u 2021. sa 49 milijardi dolara godinu dana ranije, zbog viših cena sirove nafte, većih marži za preradu i hemikalije i konsolidacije celogodišnjeg rezultata poslovanja sa hemikalijama, poznatog kao Šabić, saopštila je kompanija. To je najveći neto prihod koji je Aramco ostvario od kada je počeo da trguje svojim akcijama na domaćoj berzi.

Akcije Aramka skočile su ranije tokom dana na 43,85 saudijskih rijala po akciji, procenjujući kompaniju na 2,34 triliona dolara.

Saudijska vlada, sa udelom od više od 94% u Aramku, nastojala je da unovči ogromnu naftnu imovinu zemlje i iskoristi prihode za investiranje u industrije izvan nafte, kao deo plana prestolonaslednika Mohameda bin Salmana da restrukturira ekonomiju do 2030. .

Da bi pomogao u ostvarenju tog cilja, princ Mohamed je zadužio Fond za javna ulaganja da investira u kompanije i industrije nevezane za ugljovodonike. Vlada je takođe prenela 29,4 milijarde dolara koje je prikupila od Aramcoove inicijalne javne ponude na saudijskoj berzi 2019. na PIF radi raspoređivanja.

Prošlog meseca, saudijska vlada je saopštila da je prenela akcije kompanije Aramco u vrednosti od oko 80 milijardi dolara na PIF kao deo napora da se diversifikuje ekonomija kraljevstva koja zavisi od ugljovodonika.

Fond je iskoristio gotovinu koju je primio ili prikupio u poslednjih nekoliko godina da investira u različite kompanije kao što su proizvođač električnih vozila Lucid Motors Inc., Citigroup Inc. i fudbalski klub Premijer lige Nevcastle United.

Takođe je odigrao aktivniju ulogu na globalnim tržištima nakon što je primio 40 milijardi dolara iz rezervi kraljevstva početkom 2020. Planira da uloži još 10 milijardi dolara u akcije na berzi ove godine, kažu ljudi upoznati sa planom fonda.
Sukobi poput ruske invazije na Ukrajinu istorijski su snizili cene akcija i povećali vrednost određenih roba. Dion Rabouin iz VSJ objašnjava psihologiju investitora koja pokreće tržišta. Fotografija: Justin Lane/EPA-EFE/Shutterstock

Rezultati kompanije Aramco došli su nekoliko sati nakon što je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom rekla da su snage Huti koje podržava Iran u Jemenu ispalile rakete i bespilotne letelice na postrojenja za desalinizaciju energije i vode Aramco kasno u subotu i rano u nedelju.

Napadi projektila i dronova ispaljeni su na postrojenje za desalinizaciju vode u Al-Shakeeku; distributivna stanica u Džizanu; fabrika tečnog prirodnog gasa u Janbuu; elektrana u Dhahran al Janubu; i gasno postrojenje u Hamis Mushaitu. Aramko je rekao da nije bilo žrtava ili uticaja na snabdevanje, dok je koalicija rekla da su udari oštetili civilna vozila i kuće u toj oblasti.

Huti su preuzeli odgovornost za napade, za koje je portparol rekao da su odgovor na „nastavku agresije i nepravednu opsadu našeg naroda“.

Kasnije u nedelju, koalicija je saopštila da su Huti napali i fabriku za distribuciju naftnih derivata Aramco u Džedi, što je dovelo do „ograničene vatre“ u jednom od rezervoara. Požar je stavljen pod kontrolu i nema žrtava.

Uprkos Aramcovom porastu profita i rastućim cenama nafte, Aramco je rekao da će nastaviti da isplaćuje kvartalnu dividendu od 18,75 milijardi dolara za tri meseca koja su završila 31. decembra. Analitičari kažu da bi sa višim cenama sirove nafte, Aramco trebalo da poveća svoje isplate ili da se odluči za posebne dividende da akcije budu privlačnije stranim investitorima ako se kompanija opredeli za buduću prodaju udela.

Obaveza kompanije Aramco u pogledu dividende bila je ključna za investitore u energiju – velika, periodična isplata koju je kompanija obećala da će izvršiti u pokušaju da privuče investitore na svoju dugo odlaganu IPO 2019.

Kompanija je, međutim, rekla da bi preporučila izdavanje jedne bonus akcije na svakih 10 akcija u vlasništvu.

Slobodni novčani tok je prošle godine iznosio 107,5 milijardi dolara, što je znatno više od 49,1 milijardi dolara u 2020. godini, dok je neto dug kao procenat ukupne tržišne vrednosti, njegova preferirana metrika za zaduživanje, pao na 14,2% na kraju 2021. sa 23%.

Aramco planira da poveća kapitalnu potrošnju na između 40 i 50 milijardi dolara ove godine, u poređenju sa 32 milijarde dolara u 2021. On je ranije rekao da će završiti svoj projekat proširenja proizvodnje nafte od milion barela dnevno do 2027. proizvodnja na 13 miliona barela dnevno.

„Potrebne su značajne nove investicije da bi se zadovoljio rast potražnje, u poređenju sa širem padom investicija u uzvodnu industriju širom industrije na globalnom nivou“, rekao je Aramco u nedelju.