Predlog koji je EU podnela na pregovorima u Beču za oživljavanje iranskog nuklearnog sporazuma navodno bi podrazumevao momentalno ukidanje sankcija za preko 160 iranskih entiteta, uključujući banke, u zamenu da Teheran postepeno smanji svoje nuklearne aktivnosti, izvestila je u petak Al Džazira, citirajući „obavešteni izvori“.
Predlog koji je Brisel ranije nazvao „konačnim“ navodno uključuje četiri faze i biće potrebno najmanje 120 dana da se u potpunosti primeni, navodi medij. „Prvog dana“ nakon njegovog potpisivanja biće ukinute sankcije za 17 iranskih banaka i 150 drugih privrednih subjekata. Teheran bi, zauzvrat, takođe počeo da se vraća svojim obavezama prema sporazumu od prvog dana i smanjio bi svoje nuklearne aktivnosti.
Implementacija ovog sporazuma bi takođe uključivala oslobađanje 7 milijardi dolara iranskih sredstava koja su trenutno zamrznuta u Južnoj Koreji, navodi se u izveštaju.
Tokom perioda od 120 dana nakon potpisivanja sporazuma, Iranu će biti dozvoljeno da izveze 50 miliona barela nafte kao dio „mehanizma verifikacije“, rekla je Al Jazeera, pozivajući se na svoje izvore. Nakon tog perioda, Islamska Republika bi mogla da izvozi 2,5 miliona barela dnevno.
Prijedlog takođe uključuje obavezu da SAD plate kaznu ako se ikada ponovo povuku iz sporazuma, rekla je Al Jazeera, ne otkrivajući iznos takve kazne ili gdje bi novac otišao.
Iran je u ponedeljak podneo pisani odgovor na predlog, ne otkrivajući njegove detalje. „Postoje tri pitanja za koja ako se reše, možemo postići dogovor u narednim danima“, rekao je tada iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahian. „Pokazali smo dovoljno fleksibilnosti… Ne želimo da postignemo dogovor koji posle 40 dana, dva meseca ili tri meseca ne bude materijalizovan na terenu“, dodao je on, upozoravajući da treba poštovati „crvene linije“ Teherana .
Ranije su SAD rekle da bi nuklearni sporazum iz 2015. mogao biti oživljen samo ako Iran odustane od svojih „stranih“ zahteva, koji uključuju prekid istrage Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) o neobjašnjivim tragovima uranijuma u Iranu i uklanjanje iranske Revolucionarne garde korpusa (IRGC) sa američke liste terorista.
Al Džazira je u petak izvestila, pozivajući se na jednog evropskog zvaničnika u Beču, da Teheran više ne traži uklanjanje te organizacije sa liste.
Prošle nedelje, Politiko je izvestio da je EU predložila ublažavanje američkih sankcija IRGC-u kao deo napora da se oživi sporazum iz 2015. godine. Novine su takođe saopštile da je Vašington spreman „da učini veće ustupke nego što se očekivalo“ kako bi oživeo sporazum.
Kako prenosi Politico, u tekstu predloga se takođe navodi da Vašington i Brisel „uzimaju u obzir nameru Irana“ da se pozabave pitanjem istrage IAEA do trenutka kada sporazum ponovo stupi na snagu.
Iranski nuklearni sporazum, formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), potpisali su 2015. Iran, SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka, kao i Rusija, Kina i EU. To je uključivalo Iran koji je pristao na određena ograničenja svog nuklearnog programa u zamenu za ublažavanje ekonomskih sankcija. Godine 2018, SAD su se jednostrano povukle iz sporazuma pod predsednikom Donaldom Trampom. U Beču se poslednjih 16 meseci vode razgovori o oživljavanju sporazuma.