Pristalice puča u Nigeru zapalile štab vladajuće stranke, policija ispalila suzavac

Pristalice puča u Nigeru zapalile štab vladajuće stranke, policija ispalila suzavac

Pristalice puča u Nigeru opljačkali su i zapalili sedište vladajuće partije u prestonici Nijamej u četvrtak nakon što je komanda vojske izjavila da podržava preuzimanje koje su izvršili vojnici predsedničke garde.

Oblaci crnog dima su se nadvijali iz zgrade, rekao je izveštač Rojtersa, nakon što su stotine pristalica puča koji su se okupili ispred Narodne skupštine krenuli ka njoj. Policija ih je rasterala suzavcem.

Publika je svirala pro-vojnu muziku. Neki su mahali ruskim zastavama i uzvikivali antifrancuske slogane, odražavajući rastući talas ogorčenosti prema bivšoj kolonijalnoj sili Francuskoj i njenom uticaju u regionu Sahela.

„Uvek smo verovali u akcije vojske i ovog puta smo uz njih. Za nas je ovo radost“, rekao je Bubakar Hamidu, aktivista za ljudska prava koji je bio među masom ispred parlamenta.

U saopštenju koje je potpisao načelnik generalštaba, vojska je rekla da je „odlučila da se pridržava … deklaracije“ koju su dali vojnici koji su u kasnonoćnom televizijskom obraćanju objavili da su lišili vlasti predsednika Mohameda Bazuma.

Dodaje da je njen prioritet da se izbegne destabilizacija zemlje i da treba da „očuva fizički integritet” predsednika i njegove porodice i izbegne „smrtonosnu konfrontaciju… koja bi mogla da izazove krvoproliće i utiče na bezbednost stanovništva”.

Nije odmah bilo jasno ko će preuzeti dužnost od Bazuma. Predsedničku gardu, koja se povlači iz oružanih snaga i obično štiti predsednika i njegovu pratnju, predvodi general Omar Čiani.

Hunte u susednom Maliju i Burkini Faso su se približile Rusiji otkako su preuzele vlast, 2020. i 2022. godine, i prekinule veze sa tradicionalnim zapadnim saveznicima.

Pošto su se odnosi sa njihovim vojnim vladama pogoršali, što je dovelo do povlačenja stranih trupa, uloga Nigera je postala sve važnija za zapadne sile koje pomažu u borbi protiv nasilne pobune u regionu. Francuska je prošle godine prebacila trupe u Niger iz Malija.

Pukovnik Amadou Abdramane, koji je objavio puč na državnoj televiziji uz pratnju devet drugih oficira, rekao je da su odbrambene i bezbednosne snage reagovale kao odgovor na pogoršanje bezbednosti i loše upravljanje.

Nesigurnost je i dalje problem otkako je Bazum izabran 2021. godine, pošto je džihadistička pobuna koja se ukorijenila u Maliju 2012. dobila na udaru, ubijajući hiljade i raseljavajući preko 6 miliona širom Sahela.

„Nadamo se da će vojska koja dolazi na vlast rešiti bezbednosnu krizu. Danas je terorizam iskorenio toliko sela… naša deca su postala udovice, a unuci siročad“, rekla je Hadžija Ajs, starija žena koja je bila među masom ispred parlamenta.

Francuska je sletela vojni avion u zemlju u četvrtak ujutro uprkos zatvaranju vazdušnog prostora uvedenom preko noći, rekao je Abdraman, pripadnik vazduhoplovstva.

Iz francuskog ministarstva spoljnih poslova i odbrane nije bilo komentara.

Ranije, pošto su zapadni zvaničnici rekli da je status pokušaja puča u Nigeru nejasan, Bazum i ministar spoljnih poslova Hasumi Masudu pozvali su demokratske snage u zemlji da se odupru preuzimanju vlasti.

To je bio sedmi državni udar u zapadnoj i centralnoj Africi od 2020.

U odvojenim komentarima u četvrtak, Afrička unija, zapadnoafrički regionalni blok ECOVAS i Nemačka osudili su puč.

Preuzimanje je počelo u sredu, kada su ga neki stražari u predsedničkoj palati u Niameju presekli, blokirajući predsednika unutra.

Abdramane je u četvrtak saopštio da su sve aktivnosti političkih partija obustavljene do daljnjeg.

Bazum je u objavi na društvenim mrežama u četvrtak ujutru obećao da će zaštititi „teško stečene“ demokratske dobitke.

Frustracije zbog neuspeha države da spreči napade na gradove i sela delimično su podstakle dva državna udara u Maliju i dva u Burkini Faso od 2020.

Predsednik susednog Benina Patris Talon doleteo je u Niger u sredu popodne da posreduje nakon sastanka sa nigerijskim predsednikom i predsednikom EKOVAS Bolom Tinubuom.

U četvrtak je bilo nejasno da li su razgovori još uvek u toku.