SAD: Glasanje protiv zakona kojim se nalaže povlačenje trupa iz Sirije

SAD: Glasanje protiv zakona kojim se nalaže povlačenje trupa iz Sirije

Zakonodavstvo koje nalaže predsedniku Džou Bajdenu da ukloni oko 900 američkih vojnika iz Sirije u roku od 180 dana je u sredu poraženo u Predstavničkom domu jer su protivnici te mere upozorili da bi to moglo dozvoliti raspuštenoj grupi Islamske države da se reorganizuje i ugrozi SAD i njene saveznike, prenosi AP.

Rezolucija koju je predstavio poslanik Matt Gaetz, R-Fla., izglasana je protiv 321-103. Gec je uveo tu meru nakon što su četiri američka pripadnika ranjena tokom helikopterske akcije prošlog meseca na severoistočnoj Siriji u kojoj je ubijen visoki vođa ID. Uprkos porazu u Siriji, spavače ćelije ID i dalje sprovode napade širom Sirije i Iraka gde su svojevremeno proglasili „kalifat“.

Zalažući se za svoje zakonodavstvo, Gec je rekao da ne veruje da „ono što stoji između kalifata a ne kalifata jeste 900 Amerikanaca koji su poslati u ovaj pakao bez definicije pobede“.

U Kongresu raste podrška za ukidanje decenijama starih ovlašćenja za upotrebu američke vojne sile. Odbor Senata u sredu je odobrio nacrt zakona 13-8 kojim se nastoji da se formalno okončaju ovlašćenja za ratove u Zalivu i Iraku. Ali Gaetzov napor bio je previše nagao za mnoge republikanske i demokratske poslanike.

Zastupnik Majkl Mekol iz Teksasa, republikanski predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma, rekao je da su SAD prošle godine bile uključene u operacije sa partnerima koji su ubili 466 operativaca ISIS-a i uhapsili 250 drugih. Rekao je da bi, ako SAD sada povuku trupe, to moglo dovesti do ponovnog oživljavanja ISIS-a.

„Povlačenje ovog legalnog, ovlašćenog raspoređivanja američkih trupa mora biti zasnovano na potpunom porazu ISIS-a“, rekao je Mekol.

Visoki demokratski član komiteta, poslanik Gregori Meeks iz Njujorka, rekao je da se protivi neograničenom vojnom prisustvu SAD u Siriji, ali je rekao o Gecovom predlogu zakona: „Ova mera primorava prerano okončanje naše misije u kritičnom trenutku za naše napore .”

IS je izgubila svu teritorijalnu kontrolu u Iraku i Siriji 2019. godine, nakon višegodišnje kampanje koju su podržavale SAD i koja je porazila takozvani kalifat, gde je Raka nekada bila de fakto prestonica ID. Ali militantne spavače ćelije opstaju i od tada su ubile desetine Iračana i Sirijaca. Snage sirijskih Kurda i SAD često sprovode napade na ćelije IS koji spavaju u severnoj i istočnoj Siriji.

„Teška istina je ovo, ili ćemo se boriti protiv njih u Siriji ili ćemo se boriti protiv njih ovde“, rekao je predstavnik Rajan Zinke, R-Mont. „Ili ćemo se boriti i pobediti ih u Siriji, ili ćemo se boriti protiv njih na ulicama naše nacije.

Prošle nedelje, predsedavajući Združenog generalštabova vojske general Mark Millei iznenadnu je posetio Siriju kako bi dobio najnovije informacije o američkoj misiji za borbu protiv IS, pregledao mere zaštite snaga i procenio napore za repatrijaciju velikog izbegličkog kampa u kome se nalaze desetine hiljada uglavnom žene i deca povezani sa IS.

Zakon je dobio podršku nekih od istih konzervativaca koji se protive nastavku pomoći Ukrajini. Neki kažu da bi novac bilo bolje potrošiti na jačanje bezbednosti na američko-meksičkoj granici.

Ali zakon je takođe privukao podršku nekoliko liberalnijih demokratskih poslanika u ovoj komori. Poslanica Pramila Jaiapal, D-Vash., koja je glasala za tu meru, rekla je da je srž zakona da se podvuče da je posao Kongresa da „odredi gde i kada idemo u rat, da preuzmemo neprijateljstva“.

Na kraju, 47 republikanaca glasalo je za zakon uz 171 protiv, dok je 56 demokratskih poslanika glasalo za zakon sa 150 protiv.