Domaćin godišnje konferencije UN o klimi, Azerbejdžan je pozvao zemlje da prevaziđu svoje razlike, otvarajući poslednju plenarnu sednicu COP29 sa više od jednog dana zakašnjenja. Predsedavajući COP29 Mukhtar Babaev istakao je važnost zajedničkog angažovanja za prevazilaženje postojećih podela, dok nacrti sporazuma još nisu objavljeni.
Najsiromašnije zemlje koje su podložne klimatskim promenama izrazile su nezadovoljstvo azerbejdžanskim predsedavanjem konferencijom, tvrdeći da njihove finansijske potrebe nisu adekvatno uzete u obzir. Delegati iz 45 najsiromašnijih zemalja, većinom afričkih, kao i četrdesetak malih ostrvskih država, izrazili su jasan stav nezadovoljstva.
Posle više od 24 sata zakašnjenja, finalna sednica COP29 konačno je počela u subotu uveče, uz mogućnost da se produži u noć. Glavni razlog za nezadovoljstvo delegata leži u konačnom nacrtu teksta o finansiranju borbe protiv klimatskih promena, koji je predstavljen iza zatvorenih vrata, što je izazvalo dodatnu napetost.
Ulažu se napori da se usaglase zahtevi razvijenih zemalja, poput Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, za povećanjem finansiranja zemalja u razvoju, sa zahtevima najsiromašnijih zemalja koje insistiraju da se određeni procenat klimatskih sredstava usmeri na njih. U toku su pokušaji dogovora, ali su tenzije i nezadovoljstvo i dalje prisutni.
Više od 350 nevladinih organizacija pozvalo je zemlje u razvoju da napuste pregovarački sto, rekavši da je bolje ostati bez dogovora nego prihvatiti loš dogovor. Analitičari ukazuju na ograničenja bogatih zemalja, kao što su ekonomske poteškoće koje proizilaze iz unutrašnjih problema i globalnih sukoba, dok istovremeno ističu sve veće troškove klimatskih promena koje najviše pogađaju zemlje u razvoju.