Uganda traži bližu saradnju sa Rusijom i odbija da se bori protiv „tuđih neprijatelja“, rekao je lider zemlje Joveri Museveni na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom u gradu Entebeu u utorak.
„Želimo da trgujemo sa Rusijom i želimo da trgujemo sa svim zemljama sveta. Ne verujemo da smo neprijatelji nečijih neprijatelja. Želimo da stvaramo sebi neprijatelje, a ne da se borimo protiv tuđih neprijatelja. To je naša doktrina“, rekao je predsednik Ugande.
Afrički lider je primetio da su Rusija, a pre nje Sovjetski Savez, podržavali Ugandu i afrički antikolonijalni pokret više od sto godina i da nikada nisu naneli štetu zemlji.
Uzimajući u obzir bogate prirodne resurse Ugande, Museveni je rekao da se nada da bi njegova zemlja mogla dalje da poveća saradnju sa Rusijom u oblastima kao što su svemirska nauka, nuklearna energija, medicina i hrana.
Takođe je insistirao da ne razume pozive Africi da „automatski“ zauzme antiruski stav, napominjući da Uganda ne može da se okrene protiv zemalja koje joj nikada nisu nanele štetu, posebno imajući u vidu da je čak oprostila svojim kolonijalnim tlačiteljima prošlosti i sada radi i sa njima.
Zajednička konferencija za novinare održana je u vreme diplomatske turneje ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova po Africi i bila je to prvi put da je visoki ruski zvaničnik ikada posetio Ugandu.
Lavrov se u nedelju sastao sa svojim kolegom u Egiptu, gde je otkriveno da je grupa zapadnih ambasadora iz SAD, Francuske, Nemačke, Velike Britanije i EU upozorila egipatske zvaničnike da se ne fotografišu sa najvišim ruskim diplomatom.
Kada je Museveni upitan da li je dobijao slična upozorenja, on se našalio da niko nije „toliko glup” da ga tako nešto pita, napominjući da je njegov stav uvek bio jasan, da nije „proistok” ili „za”. -zapad“, ali „za sebe“.
Lider Ugande je u nastavku izložio strategiju Afričkog pokreta za slobodu, objašnjavajući da će zemlje koje su „progresivne snage koje imaju za cilj da poboljšaju stanje čoveka bez obzira na društvene sisteme“ uvek biti dobrodošle.
Museveni je naveo primere Kine i Saudijske Arabije, koje ne dele isti društveni sistem kao Uganda, ali ipak uspešno poboljšavaju uslove života u svojim zemljama.
„Pozdravljamo [ove zemlje] jer se bave aspektom ugnjetavanja čoveka po prirodi, ublažavaju patnju čoveka od strane prirode, kontrolišu poplave, bolesti i tako dalje“, rekao je predsednik, napominjući da, ako jedna zemlja napredovao, bio je od koristi za druge narode.
„Ovo je ispravno shvatanje napretka za celu ljudsku rasu“, pretpostavio je on.
Lider Ugande je dalje naveo da kada je u Rusiji bilo napretka i stabilnosti, to je bila korist i za Ugandu, jer je omogućila veću trgovinu i saradnju sa Rusijom u raznim oblastima.
„Ovo je ono što tražimo. Saradnja koja je dobitna za sve u svetu“, pretpostavio je Museveni i dodao da odbacuje ideju rivalstva između zemalja, navodeći da to nije deo strategije Afričkog oslobodilačkog pokreta.