Predsednik Tunisa odbacio optužbe za rasizam

Predsednik Tunisa odbacio optužbe za rasizam

Predsednik Tunisa osudio je u nedelju rasizam i ukazao na moguće pravne posledice po počinioce 10 dana nakon što je najavio suzbijanje ilegalne migracije koristeći jezik koji je Afrička unija osudila kao „rasni govor mržnje”, prenosi Rojters.

Tokom saopštenja od 21. februara u kojem je bezbednosnim snagama poručio da proteraju sve ilegalne imigrante, predsednik Kais Saied je nazvao migraciju zaverom da promeni demografiju Tunisa tako što će ga učiniti više afričkim a manje arapskim.

Policija je privela stotine migranata, stanodavci su po hitnom postupku iselili stotine iz njihovih domova, a stotine drugih je otpušteno s posla, kažu grupe za ljudska prava.

Mnogi migranti su rekli da su bili napadnuti, uključujući i da su ih bande mladih u njihovim susedstvima gađale kamenicama, a grupe za ljudska prava kažu da je policija sporo reagovala na takve napade.

Dok je Saied negirao rasizam u izjavi od 23. februara, on je ponovio svoje viđenje imigracije kao demografske zavere. Pre nedelje, Saied nije javno upozorio na bilo kakve pravne posledice za napade.

On je u nedeljnoj izjavi opisao optužbe za rasizam kao kampanju protiv zemlje „iz poznatih izvora“, bez detaljnijeg objašnjenja.

Ali on je dodao da je Tunis počastvovan što je afrička zemlja i najavio popuštanje viznih pravila za afričke građane, dozvoljavajući boravak do šest meseci umesto tri bez traženja boravišta, i godinu dana za studente.

On je rekao da migranti koji su prekoračili boravak mogu da odu bez kazne nakon što su se mnoge od tih vlasti koje su tražile da ih deportuju pokazale nesposobnim da plate kazne za kasni boravak.

On je svoje suzbijanje ilegalne migracije označio kao kampanju protiv trgovine ljudima i ukazao na zakon koji je usvojen 2018. godine protiv diskriminacije da kaže da će svaki verbalni ili fizički napad na strance biti krivično gonjen.

Opozicione stranke i grupe za ljudska prava saopštile su da je Saiedov obračun sa imigrantima, koji se poklopio sa hapšenjima visokih opozicionih ličnosti, imao za cilj da odvrati pažnju od ekonomske krize u Tunisu.

Sajed je preuzeo većinu ovlašćenja 2021. godine, zatvarajući izabrani parlament, prešao na vladavinu dekretom i prepravljajući ustav, korake koje njegovi neprijatelji, uključujući glavne političke stranke, nazivaju državnim udarom.

On je rekao da su njegovi postupci bili legalni i da su potrebni da spase Tunis od haosa.