Predsednik Senegala, Meki Sal, stao je u odbranu svoje odluke o odlaganju izbora nakon što su u petak izbili nasilni protesti širom zemlje. U intervjuu za AP, Sal je odbacio optužbe da je njegova odluka neustavna i izazvala ustavnu krizu. Tvrdi da je potrebno više vremena da se reše kontroverze oko diskvalifikacije nekih kandidata i sukoba između zakonodavne i sudske grane vlasti.
Međutim, mnogi smatraju da Sal pokušava da produži svoj mandat s obzirom na njegovo ograničenje mandata. Iako je Senegal poznat kao stabilna demokratija, nedavni predsednički izbori bili su praćeni kontroverzama, uključujući smrtonosne proteste zbog diskvalifikacije opozicionih lidera.
Sal tvrdi da ne želi da se održi na vlasti, već samo želi da ostavi zemlju u miru i stabilnosti. Međutim, protesti širom zemlje ukazuju na suprotno mišljenje javnosti. Demonstranti su izašli na ulice, sukobljavajući se sa snagama bezbednosti, a najmanje jedan učenik je izgubio život.
Parlament Senegala odobrio je odlaganje izbora do 15. decembra, ali je taj proces bio haotičan jer su opozicioni poslanici nasilno uklonjeni iz doma. Pritisak je takođe bio na Ustavni savet da ponovo zakaže glasanje.
Salova odluka izazvala je zabrinutost analitičara koji smatraju da će odlaganje izbora samo ubrzati pad demokratije u zapadnoj Africi. Kritike na račun Salove administracije dolaze i zbog represije nad medijima, civilnim društvom i opozicijom.
Neki stručnjaci iz Senegala veruju da jedini izlaz iz trenutne krize leži u oslobađanju opozicionih lidera iz zatvora, poštovanju ustavnog ograničenja mandata i poništenju diskvalifikacije kandidata.
Senegal se suočava sa ozbiljnom pretnjom od daljeg nasilja i haosa, a mnogi se nadaju da će se situacija smiriti putem inkluzivnih dijaloga i mirnih izbora.