Predsednik Predstavničkog doma SAD Majk Džonson izneo je ambiciozan zakonodavni plan za 2025. godinu, obećavajući da će prioritet dati smanjenje poreza, bezbednost granica i deregulaciju.
U pojavljivanju na Foks njuzu, takođe je obećao da će demontirati „duboku državu“. Džonson, koji je ponovo izabran za predsednika Predstavničkog doma u novembru 2024. godine, naglasio je da su republikanci spremni da brzo reaguju na svom dnevnom redu u novom Kongresu.
„Dali smo mnoga obećanja u kampanji. I usput ćemo demontirati duboku državu“, rekao je on u intervjuu za emisiju Sundai Morning Futures.
Centralno za republikanski plan je sprečavanje onoga što je Džonson opisao kao „najveće povećanje poreza u istoriji SAD“, koje bi trebalo da se dogodi ako se smanjenje poreza iz 2017. ne produži do kraja godine.
Obećao je da će oživeti privredu produžavanjem tih rezova, eliminisanjem poreza na beneficije i napojnice socijalnog osiguranja i povećanjem gornje granice za državne i lokalne poreske olakšice. Zakonodavni paket se takođe fokusira na jačanje proizvodnje u SAD i smanjenje saveznih propisa.
„Podsticaćemo američke kompanije da ponovo proizvode u SAD i postaraćemo se da regulatorni teret i birokracija koja je ugušila naše slobodno tržište budu smanjena i eliminisana“, rekao je Džonson u nedelju.
Da bi usvojio ove reforme, Džonson planira da koristi budžetsko pomirenje, zakonodavni mehanizam koji omogućava da se zakoni prođu u Senatu prostom većinom. On očekuje da će paket biti usvojen u prvih 100 dana od naredne republičke administracije.
Na dnevnom redu su i stroge imigracione politike koje imaju za cilj jačanje granične bezbednosti. Džonson je izrazio podršku za završetak zida na granici između SAD i Meksika i povećanje mera za sprovođenje.
Džonsonov ponovni izbor za predsednika se smatrao značajnom pobedom konzervativaca. On je obećao da će se blisko uskladiti sa novoizabranim predsednikom Donaldom Trampom, koji je na sličan način obećao da će demontirati „duboku državu“.
Termin se često odnosi na ukorijenjene federalne službenike i birokratiju za koju neki konzervativci vjeruju da opstruiraju politiku republikanaca.