Predsedavajući Predstavničkog doma SAD Kevin Makarti sastao se u sredu u Kaliforniji sa predsednikom Tajvana Cai Ing-venom, postavši najviša američka ličnost koja se sastala sa tajvanskim liderom na tlu SAD od 1979. godine uprkos pretnjama odmazde Kine, koja tvrdi Tajvan sa samoupravom kao svoj.
Makarti, republikanac koji je po svom položaju u Predstavničkom domu broj tri u hijerarhiji rukovodstva SAD, dočekao je Caija u sredu ujutru u Predsedničkoj biblioteci Ronalda Regana u Simi dolini, u Kaliforniji, blizu Los Anđelesa.
Kina je organizovala ratne igre oko Tajvana prošlog avgusta nakon posete Tajpeju tadašnje predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, a ministarstvo odbrane Tajvana je saopštilo da je grupa kineskih nosača aviona bila u vodama kod jugoistočne obale ostrva uoči sastanka između Caija i Makartija u Kaliforniji.
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da nema ništa novo u vezi sa tajvanskim predsednikom koji prolazi kroz Sjedinjene Države i Peking to ne bi trebalo da koristi kao izgovor da preduzme bilo kakvu akciju ili podiže tenzije.
Pristalice koje su mahale zastavama Tajvana i transparentima pro-Tajvana i Hong Konga uzvikivale su „Jiaiou Taivan“ – što je ekvivalent „Go Taivan“ – na parkingu Reganove biblioteke uoči dolaska Caija i Makartija na sastanak na najvišem nivou za tajvanskog predsednika o SAD. tlo otkako je Vašington promenio diplomatsko priznanje sa Tajpeja na Peking 1979.
Sastanak će sigurno izazvati snažnu reakciju Pekinga, koji Tajvan smatra delom svoje teritorije i obećao je da će ga staviti pod svoju kontrolu, silom ako bude potrebno.
Kina je u više navrata upozoravala na susret Makartija i Caija, koja je na njenoj prvoj stanici u SAD od 2019. godine, iako neki analitičari očekuju da će njena reakcija biti umerenija od one na Pelosijevu posetu Tajpeju.
Sastanak u Kaliforniji smatra se potencijalno manje provokativnom alternativom Makartijevom posetu Tajvanu, nešto što je rekao da se nada.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je kineska grupa nosača krenula na obuku u zapadni Pacifik i da ih tajvanske pomorske i vazdušne snage i radarski sistemi na kopnu pažljivo prate.
Navodi se da su brodovi, predvođeni nosačem Šandong, prošli kroz kanal Baši koji odvaja Tajvan od Filipina, a zatim u vode na jugoistoku Tajvana.
Kina je plovila svojim nosačima aviona u blizini Tajvana ranije i u slično osetljivim vremenima. Tek treba da komentariše grupu nosača, čije se pojavljivanje poklopilo i sa dolaskom francuskog predsednika Emanuela Makrona u Peking.
U martu prošle godine, Šandong je plovio kroz Tajvanski moreuz samo nekoliko sati pre nego što su kineski i američki predsednici trebali da razgovaraju.
Cai je prošle nedelje prošao kroz Njujork na putu za Centralnu Ameriku da poseti dva od nekoliko preostalih diplomatskih partnera Tajvana, Gvatemalu i Belize.
Vašington je pozvao Kinu da ne reaguje preterano, prikazujući Caijeva zaustavljanja kao rutinu i normalan deo njenih nezvaničnih odnosa sa Tajvanom.
Međutim, Sjedinjene Države, koje su po zakonu obavezne da Tajvanu obezbede sredstva za odbranu, pojačale su interakcije sa Tajpejem poslednjih godina pošto se pritisak Pekinga na ostrvo povećao.
Na konferenciji za novinare u Briselu, Blinken je rekao da nema ništa novo u Caijevom tranzitu kroz Sjedinjene Države i rekao da su takva zaustavljanja „privatna“ i „nezvanična“.
„Peking ne bi trebalo da koristi tranzit kao izgovor da preduzme bilo kakve radnje da podiže tenzije, da dalje gura menjajući status kvo“, rekao je on.
Ksu Ksueiuan, otpravnik poslova u kineskoj ambasadi u Vašingtonu, rekao je prošle nedelje da bi Mekartijev susret sa Cajem „mogao dovesti do još jedne ozbiljne konfrontacije u Kini i SAD. odnos“. U utorak je kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da će „pomno pratiti” sastanak i „odlučno braniti” kineski suverenitet.
Od Pelosijeve posete, američko-kineski odnosi su se pogoršali na, kako neki kažu, najgori nivo od 1979. godine.
U februaru je dramatično oboren kineski špijunski balon koji je lebdio iznad teritorije SAD, a strahovi su samo porasli da bi Peking na kraju mogao biti ohrabren ruskom invazijom Ukrajine da vojno krene protiv Tajvana.