Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson rekao je u nedelju da će pokušati da unapredi ratnu pomoć Izraelu ove nedelje dok pokušava da dobije težak zadatak da dobije odobrenje Predstavničkog doma za paket nacionalne bezbednosti koji takođe uključuje finansiranje Ukrajine i saveznika u Aziji.
Džonson, R-La., već je pod ogromnim političkim pritiskom svojih kolega poslanika iz GOP-a dok pokušava da se protegne između podeljene podrške Republikanske stranke da pomogne Kijevu da se odbrani od invazije Moskve. Republikanski predsednik je dva meseca sedeo na dodatnom paketu vrednom 95 milijardi dolara koji bi poslao podršku američkim saveznicima, kao i pružio humanitarnu pomoć za civile u Ukrajini i Gazi i sredstva za popunu američkog oružja dostavljenog Tajvanu.
Napad Irana na Izrael bez presedana u nedelju rano uveče dodatno je pojačao pritisak na Džonsona, ali mu je takođe pružio priliku da podvuče hitnost odobravanja finansiranja.
Džonson je rekao za „Sundai Morning Futures“ kanala Foks njuz da on i republikanci „razumeju neophodnost stajanja uz Izrael“ i da će ove nedelje pokušati da unapredi pomoć.
„Detalji tog paketa se trenutno sastavljaju“, rekao je on. „Razmatramo opcije i sva ova dodatna pitanja.“
Zastupnik GOP-a Majk Tarner iz Ohaja, predsednik Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, rekao je u emisiji „Meet the Press“ na NBC-u da je Džonson „jasno stavio do znanja“ da vidi put za finansiranje Izraela, Ukrajine i saveznika u Aziji da dođu do Pod kuće ove nedelje.
Govornik je izrazio podršku zakonu koji bi strukturirao deo finansiranja Kijeva kao zajmove, otvorio put SAD da iskoriste zamrznuta sredstva ruske centralne banke i uključio druge promene politike. Džonson je tražio da Bajdenova administracija ukine pauzu u vezi sa odobrenjima za izvoz tečnog prirodnog gasa, a povremeno je zahtevao i promene politike na granici SAD sa Meksikom.
Ali trenutno, jedini paket sa širokom dvostranačkom podrškom u Kongresu je nacrt zakona koji je usvojio Senat i koji uključuje otprilike 60 milijardi dolara za Ukrajinu i 14 milijardi za Izrael.
Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi pozvao je govornika da stavi taj paket „na pod što je pre moguće“.
„Nisu nam bili potrebni podsetnici u pogledu onoga što se dešava u Ukrajini“, rekao je Kirbi za En-Bi-Si. „Ali prošla noć svakako značajno naglašava pretnju sa kojom se Izrael suočava u veoma, veoma teškom susedstvu.
Dok Džonson traži način da unapredi finansiranje Ukrajine, razgovarao je i sa Belom kućom i sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, pretpostavljenim republikanskim predsedničkim kandidatom.
Pošto mu je posao ugrožen, Džonson je u petak otputovao na Floridu na događaj sa Trampom u njegovom klubu Mar-a-Lago. Tramp je izrazio podršku Džonsonu i rekao da ima „veoma dobre odnose“ sa njim.
„On i ja smo 100% ujedinjeni oko ovih velikih tačaka dnevnog reda“, rekao je Džonson. „Kada govorite o pomoći Ukrajini, on je uveo koncept zajma koji je zaista važan i mislim da ima dosta konsenzusa.
Ali Tramp je, sa svojom agendom „Amerika na prvom mestu“, inspirisao mnoge republikance da se zalažu za više izolacionistički stav. Podrška Ukrajini je stalno opadala u otprilike dve godine od početka rata, a stvar koja je nekada uživala široku podršku postala je jedan od Džonsonovih najtežih problema.
Kada se u ponedeljak vrati u Vašington, Džonson će se takođe suočiti sa kontingentom konzervativaca koji su već ljuti zbog toga kako je predvodio Predstavnički dom u održavanju većeg dela statusa kvo, kako po pitanju državne potrošnje, tako i nedavno, alata za nadzor američke vlade.
Poslanik Mardžori Tejlor Grin, desničarska republikanka iz Džordžije, pozvala je na smenu Džonsona. Ona je u petak napustila Kapitol rekavši novinarima da podrška njenim naporima raste.
Iako se nijedan drugi republikanac nije otvoreno pridružio Grinu, sve veći broj tvrdolinijaških konzervativaca otvoreno omalovažava Džonsona i prkosi njegovom vođstvu.
U međuvremenu, visoki poslanici iz GOP-a koji podržavaju pomoć Ukrajini sve su frustrirani zbog višemesečnog čekanja da se ona donese u Zastupnički dom. Kijevskim trupama ponestaje municije, a Rusija postaje hrabrija jer želi da se učvrsti u prolećnoj i letnjoj ofanzivi. Masivni raketni i dron napad uništio je jednu od najvećih ukrajinskih elektrana i oštetio druge prošle nedelje.
„Rusija počinje da osvaja. Ukrajina počinje da gubi sposobnost da se brani“, rekao je Tarner. „Sjedinjene Države moraju da se pojačaju i obezbede Ukrajini oružje koje im je potrebno.
Podeljena dinamika primorala je Džonsona da pokuša da spoji paket koji ima neke političke pobede za republikance, a istovremeno zadržava demokrate u igri. Demokrate su, međutim, u više navrata pozivale govornika da iznese paket od 95 milijardi dolara koji je Senat usvojio u februaru.
Iako su se progresivne demokrate odupirale podršci pomoći Izraelu zbog zabrinutosti da će podržati njegovu kampanju u Gazi koja je ubila hiljade civila, većina demokrata u Predstavničkom domu stala je iza podrške paketu Senata.
„Razlog zašto je predlog zakona u Senatu jedini je zbog hitnosti“, rekao je prošle nedelje poslanik Gregori Miks, najviši demokrata u Komitetu za spoljne poslove Predstavničkog doma. „Usvajamo predlog zakona u Senatu, on ide pravo na predsednikov sto i odmah počinjete da dobijate pomoć Ukrajini. To je jedina opcija.“
Mnoge demokrate su takođe nagovestile da bi verovatno bile voljni da pomognu Džonsonu da porazi pokušaje da ga se ukloni iz kancelarije predsednika ako stavi na podlozi predlog zakona Senata.
„Ja sam jedan od onih koji bi ga spasili ako možemo da obezbedimo Izrael, Tajvan, Ukrajinu i neku razumnu bezbednost granica“, rekao je predstavnik Henri Kuelar, demokrata iz Teksasa.