Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson ostavio je u ponedeljak plan unapređenja pomoći Izraelu i Ukrajini u neizvesnosti, držeći pod sumnjom budućnost finansiranja. Nakon što su poslanici vratili u Vašington na ključnu nedelju spoljnopolitičkog rada, Džonson je otkrio malo o svojoj strategiji, posebno o finansiranju za Izrael.
Situacija je postala hitna nakon iranskih napada na Izrael tokom vikenda, što je izazvalo pritisak na republikance da podrže paket nacionalne bezbednosti koji bi uključivao vojnu podršku Ukrajini, Izraelu i Tajvanu. Međutim, Džonson nije jasno izneo svoje planove, izazivajući nestrpljenje među kolegama i visokim republikanskim liderima.
Džonson je planirao sastanak sa republikanskim kolegama kako bi razmotrili situaciju. Međutim, neslaganja u vezi sa pomoći Ukrajini dodatno su otežala situaciju. S jedne strane, postoji pritisak da se odmah preuzme akcija za pomoć, dok su neki republikanci skeptični ili protiv pomoći Kijevu.
Pritisak na Džonsona dolazi i iz Bela kuće, koja podržava Senatov predlog zakona o pomoći saveznicima SAD. Međutim, demokratski lideri u Predstavničkom domu takođe se suočavaju sa podelama u vezi sa podrškom Izraelu i Ukrajini.
Ovo je još jedan izazov za Džonsona, koji je nedavno preuzeo funkciju predsedavajućeg. Njegova sposobnost da donese odluke koje zadovoljavaju različite interese u Domu sada je na testu, a političke podele u vezi sa inostranom pomoći dodatno komplikuju situaciju.
Pitanje pomoći Ukrajini postaje posebno kontroverzno, sa različitim stavovima unutar Republikanske stranke. Džonson će morati da pronađe način da prevaziđe ove podele i da osigura podršku za paket pomoći koji će zadovoljiti sve strane u Predstavničkom domu.