Predsednik Paname, Žoze Raul Mulino, najavio je u četvrtak da će migranti koji prelaze preko Darijenskog prekida biti vraćeni u svoje zemlje samo uz njihov pristanak. Ovo može značiti smanjenje rigoroznih mera imigracije koje je Mulino prethodno zagovarao. Nakon preuzimanja dužnosti 1. jula, Mulino je obećao da će zaustaviti porast broja migranata koji ulaze u Panamu iz Kolumbije i dogovorio se da američka vlada finansira letove za repatrijaciju.
Uprkos tome, Mulino je istakao da je ovo zapravo problem Sjedinjenih Američkih Država, a ne Paname, minimizirajući tako ulogu svoje zemlje. Naglasio je da ljudi žele da napuste Panamu i nastave put ka Sjedinjenim Državama. Ako migranti ne žele da se vrate u svoje zemlje, Mulino je naveo da će nastaviti put ka SAD-u, jer ih ne mogu zadržati ili prisilno vratiti u njihove domovine.
U 2023. godini, preko Darijenskiog prekida prešlo je više od 500.000 migranata, dok je ove godine taj broj premašio 212.000. Nacionalna granična služba izvestila je da je od preuzimanja dužnosti Mulina, prešlo granicu 11.363 migranata, što je manje u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Panamska granična policija postavila je bodljikavu žicu u dužini od tri milje kako bi blokirala neke staze i usmerila migrante ka određenom prihvatnom centru. Mulino je objasnio da su procesi repatrijacije regulisani međunarodnim sporazumima, ali nije pružio detalje o tome zašto Panama nije u mogućnosti da deportuje ilegalne migrante.
Predsednik je apelovao na migrante koji prežive opasan prelaz preko Darijenskog prekid da razmisle o svojoj odluci da li da nastave putovanje ili se vrate kući. Takođe je izrazio nadu da će predsednički izbori u Venecueli krajem jula dovesti do smanjenja broja venecuelanskih migranata koji čine većinu migranata koji prelaze Darijen.