Predsednik Meksika tvrdi da sankcije SAD dovode do velikog priliva migranata

Predsednik Meksika tvrdi da sankcije SAD dovode do velikog priliva migranata

Predsednik Meksika, Andres Manuel Lopez Obrador, izneo je tvrdnje da oko 10.000 migranata svakodnevno pristiže na južnu američku granicu, i to uglavnom zbog ekonomskih sankcija koje su Sjedinjene Američke Države uvele zemljama kao što su Kuba i Venecuela.

Lopez Obrador je istakao da rast broja migranata koji dolaze do granice Meksika sa Sjedinjenim Državama delimično proizlazi iz činjenice da je samo tokom prethodne nedelje oko 6.000 migranata dnevno ulazilo u Meksiko iz Gvatemale.

On je dodao da mnogi od ovih migranata prolaze kroz opasnu rutu Centralne Amerike, prelazeći Darijenski prolaz između Paname i Kolumbije, koji je poznat po gustim džunglama i brojnim rizicima.

Ovakve tvrdnje predsednika Meksika podsećaju na retoriku predsednika Kolumbije, Gustava Petra, koji takođe povezuje situaciju sa migrantima sa američkim sankcijama protiv Venecuele i Kube. Građani ovih zemalja čine značajan deo migracijskog toka.

Međutim, stručnjaci ističu da su osnovni uzroci masovnih migracija u velikoj meri ekonomske poteškoće i politička represija.

Sjedinjene Države su uvele sankcije Kubi i Venecueli zbog optužbi da podržavaju suzbijanje demokratije.

Predsednik Lopez Obrador sugerira da su sankcije posledica ideoloških razlika između zemalja, a ne nužno kršenja ljudskih prava. On ističe da su „sankcije i blokade neodržive“.

Kritike su takođe usmerene ka vladi predsednika Petra u Kolumbiji zbog nedovoljnih napora u zaustavljanju krijumčarenja migranata koje je dostiglo razmere industrije.

S druge strane, administracija Lopeza Obradora nije preduzela dovoljne mere kako bi sprečila migrante da se ukrcaju na teretne vozove koji putuju prema granici sa SAD. Ova situacija trajala je sve do prošlog meseca, kada je najveća železnička kompanija u Meksiku zaustavila neke vozove zbog bezbednosnih rizika.

Lopez Obrador je takođe kritikovao američku pomoć Ukrajini i predložio da bi Sjedinjene Države trebalo da deo tih sredstava usmere ka ekonomskom razvoju u Latinskoj Americi. Pozvao je SAD da uklone sankcije i prestanu vršiti pritisak na nezavisne i slobodne zemlje.

Predsednik Meksika sugeriše da bi trebalo razviti „integrisani plan za saradnju“ kako bi se izbeglo prisilno emigriranje stanovnika Venecuele, Kube, Nikaragve, Ekvadora, Gvatemale i Hondurasa.

U poslednjim nedeljama zabeležen je porast broja venecuelanskih migranata koji prolaze kroz Meksiko u nastojanju da stignu do granice sa SAD.

Iako je Meksiko osudio rusku invaziju na Ukrajinu, zemlja je usvojila neutralnu politiku i odbila da se pridruži sankcijama. Meksiko i dalje nabavlja vakcine protiv COVID-19 od Rusije i Kube iz 2020. godine, iako se radi o starijim verzijama virusa koje se sada smatraju zastarelima.