Predsednik Konga optužuje bivšeg lidera da podržava pobunjeničku koaliciju koju su sankcionisale SAD

Predsednik Konga optužuje bivšeg lidera da podržava pobunjeničku koaliciju koju su sankcionisale SAD

Predsednik Konga Feliks Čisekedi optužio je bivšeg lidera Džozefa Kabilu da podržava koaliciju pobunjeničkih grupa koju su sankcionisale SAD tokom intervjua za privatnu radio stanicu u utorak.

„Džozef Kabila je bojkotovao izbore i priprema pobunu jer je on AFC“, rekao je Čisekedi, misleći na Alijansu Fleuve Congo, političko-vojni pokret pokrenut u decembru sa ciljem ujedinjenja oružanih grupa, političkih partija i civilnog društva protiv Vlada Konga. Nije pružio nikakav dokaz koji bi potkrepio svoju tvrdnju.

Čisekedijeva optužba usledila je posle američke najave sankcija protiv AFC prošlog meseca. Vašington je optužio alijansu da nastoji da svrgne vladu Konga i podstakne sukob na istoku zemlje. U njemu se navodi da je glavni član alijanse, poznata pobunjenička grupa M23, već pod sankcijama SAD.

Čisekedi, zajedno sa stručnjacima SAD i UN, optužuje susednu Ruandu da daje vojnu podršku M23. Ruanda negira tu tvrdnju, ali je u februaru efektivno priznala da ima trupe i raketne sisteme u istočnom Kongu kako bi zaštitila svoju bezbednost, ukazujući na gomilanje kongoanskih snaga u blizini granice.

Kongo i Ruanda su se prošle nedelje dogovorili o prekidu vatre koji je počeo u nedelju nakon pregovora uz posredovanje Angole.

Istočni Kongo se bori sa oružanim nasiljem dok se više od 120 grupa bori za vlast, zemlju i vredne mineralne resurse, dok druge pokušavaju da brane svoje zajednice. Neke naoružane grupe optužene su za masovna ubistva.

Nasilje koncentrisano u istočnoj provinciji Severni Kivu rezultiralo je ne samo proizvoljnim ubistvima već i seksualnim zlostavljanjem. Više od jedne od 10 žena koje žive u kampovima za raseljena lica u regionu prijavile su da su silovane između novembra 2023. i aprila 2024. godine, rekli su Lekari bez granica ili MSF u izveštaju objavljenom u utorak.

„U tri kampa u kojima radimo, u aprilu smo lečili više od 1.700 preživelih od seksualnog nasilja. U 70% slučajeva ove nasilne radnje počine nosioci oružja“, rekla je Laura Garel, savetnica za komunikacije u MSF-u.