Predsednik Gvatemale Bernardo Arevalo rekao je u sredu da očekuje da će pitanja poput imigracije izazvati napetost sa novom administracijom novoizabranog predsednika Donalda Trampa, ali bivši graditelj mira takođe vidi zajedničke interese.
Na početku druge godine svog predsedništva, Arevalo je u intervjuu za Asošiejted pres rekao da je Gvatemala „jedan od nekoliko poverljivih partnera Sjedinjenih Država“ u regionu.
Na primer, Arevalo je istakao da je u prvoj godini njegovog predsedništva Gvatemala zaplenila više nego duplo više droge u odnosu na prethodnu godinu.
„Ne smemo da pretpostavimo da će to biti odnos koji će postati dramatičan“, rekao je on. „Verujem da postoje uslovi da bismo bili optimisti u pogledu onoga što možemo da postanemo.
Zaista je optimistično s obzirom na to da je Tramp već zapretio najvećim trgovinskim partnerima Sjedinjenih Država carinama i obećao masovne deportacije koje bi mogle posebno da pogode Gvatemalu.
Ali Centralna Amerika je bila izazov za Sjedinjene Države poslednjih godina.
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena videla je duboko ukorenjenu korupciju u Gvatemali kao glavni pokretač emigracije pod Arevalovim prethodnikom. Predsednica Hondurasa Ksomara Kastro nedavno je sugerisala da više nema opravdanja za značajno prisustvo američke vojske u njenoj zemlji. I predsednik Nikaragve Danijel Ortega u svakoj prilici izražava svoje gađenje prema svemu što je Jenki.
Ali tokom Trampovog prvog mandata, imigracija je dominirala odnosima njegove administracije u regionu. Ljudskim pravima i korupciji se posvećuje malo pažnje ako se smatra da zemlje rade na smanjenju priliva migranata ka američkoj granici.
Trampov tim je pregovarao o takozvanim sporazumima „sigurne treće zemlje“, uključujući Gvatemalu, kao način da spreči tražioce azila iz drugih nacija da stignu do granice sa SAD tokom njegovog prvog mandata.
„Smatramo da je konfiguracija ’sigurne treće zemlje’ bila apsolutno neadekvatna i da se odgovor na izazove koji sada dolaze sa pitanjem imigracije mora razmotriti regionalno“, rekao je Arevalo. „Mi nismo sigurna treća zemlja, niko to nije predložio.
On je rekao da Gvatemala ima druge predloge o imigraciji koje je spremna da uvede u pregovore sa SAD, ali ne dok ti pregovori ne počnu.
Što se tiče masovnih deportacija koje je obećao Tramp, Arevalo je u utorak najavio plan da primi Gvatemale i pomogne njihovu reintegraciju u zemlju. Međutim, masovne deportacije bile bi veliki udarac za ekonomiju Gvatemale.
Novčane doznake – novac koji migranti šalju nazad u Gvatemalu – čine oko 20% bruto domaćeg proizvoda zemlje.
U pripremi, Gvatemala povećava resurse svojih američkih konzulata i razvija telefonsku aplikaciju koja bi delila informacije sa migrantima o mogućim racijama za sprovođenje imigracije i pravnoj pomoći.
Arevalo je u sredu takođe razgovarao sa svojom meksičkom koleginicom Klaudijom Šejnbaum o potrebi za ekonomskim razvojem duž njihove zajedničke granice kako bi se stvorila radna mesta za potencijalne migrante ili migrante koji se vraćaju. Meksiko vrši slične pripreme za prijem deportovanih.
Takođe su razgovarali o mogućnosti da meksički konzulati u SAD pomognu Gvatemalcima, iako je Arevalo rekao da je to samo ideja koja se razmatra.
„Tragedija je što muškarci i žene svih uzrasta smatraju da je neophodno da napuste svoje zajednice, svoje porodice, svoje domove, da pokušaju da sastave kraj s krajem, jer u (Gvatemali) ne nalaze posao, razvoj“, rekao je Arevalo.
Diplomate na visokom nivou iz celog regiona trebalo je da se sastanu u Meksiku u četvrtak i petak kako bi razgovarali o načinima rešavanja pitanja imigracije.