„Danas su se Evropska unija, G7 i drugi globalni partneri dogovorili da uvedu globalno ograničenje cene nafte koja se iz Rusije transportuje morem“, rekla je fon der Lajen i dodala da taj potez ima tri cilja.
„Prvo, to povećava uticaj naših sankcija. Drugo, dodatno će smanjiti prihode Rusije. I treće, istovremeno stabilizuje globalne cene energije, jer omogućava trgovinu, posredovanje i transport određene količine ruske nafte na moru. za operatere iz EU u odnosu na treće zemlje, pod uslovom da se prodaje po ceni nižoj od granične“, objasnila je ona.
Tako će granična cena marinske nafte iz Rusije „direktno koristiti zemljama sa nerazvijenom ekonomijom i zemljama u razvoju, a takođe će se vremenom menjati kako bismo mogli da odgovorimo na situaciju na tržištu“, dodao je šef Evropske komisije.
U petak su se diplomate Evropske unije konačno složile da postave gornju cenu ruske nafte koja se transportuje morem na 60 dolara po barelu, uz prilagođavanje cena svaka dva meseca tako da cena bude 5 odsto ispod tržišne. Ukoliko se nafta kupi po višoj ceni od utvrđene, biće zabranjena njena usluga pomorskog transporta.
Pored toga, embargo EU na ogromnu većinu uvoza ruske nafte stupa na snagu 5. decembra, pa će se gornja cena odnositi na kupce van regiona.
Prvobitni predlog G7 koji je dogovoren prošle nedelje zahtevao je ograničenje cene od 65-70 dolara po barelu bez mehanizma prilagođavanja.
Rusija je ranije izjavila da neće prodavati naftu zemljama koje podržavaju ograničenje cena.