Predsednički kandidati osporavaju izborne rezultate u Alžiru nakon neslaganja u brojanju glasova

Predsednički kandidati osporavaju izborne rezultate u Alžiru nakon neslaganja u brojanju glasova

Dvojica opozicionih kandidata koji su se kandidovali u predsedničkoj trci u Alžiru u utorak su pravno osporili privremeni rezultat, dok su oštro ukorili izborne zvaničnike i osporili prebrojavanje glasova.

Islamista Abdelali Hasani Šerif i socijalista Ioucef Aouchiche podneli su žalbe Ustavnom sudu Alžira, poduzevši prvi korak neophodan za osporavanje rezultata izbora, koje je sadašnji predsednik Abdelmadžid Tebune osvojio sa 94,7 odsto glasova.

Alžirski zakon predviđa da sud odlučuje o žalbama deset dana od objavljivanja privremenih rezultata izbora. Presuda bi mogla da zahteva od izborne vlasti da preračuna ukupan broj kandidata bez dovođenja u pitanje pobede Tebuna, zbog čega je već počeo da dobija čestitke od stranih saveznika Alžira.

Dan pre nego što su uložili svoje žalbe, oba kandidata su nanišanila Mohameda Čarfija, predsednika Nacionalne nezavisne izborne vlasti (ANIE) Alžira kako su objavljeni rezultati subotnjih izbora.

„Predsedniku Tebunu nije trebalo ovo punjenje. Znali smo da će biti ponovo izabran, ali sa ovim rezultatima, ANIE mu nije učinio nikakvu uslugu“, rekao je Šerif. „Želimo da nam se vrate naši glasovi — glasovi ljudi koji su glasali za nas. Znam da to neće promeniti ishod glasanja, ali će ući u istoriju.

U međuvremenu, Aouchiche je održao konferenciju za štampu na kojoj je njegov menadžer kampanje pokazao grafike za koje je rekao da dokazuju da su rezultati iskrivljeni i nazvao je ishod „sramnom i grubom manipulacijom“.

Preko 50 zemalja izlazi na izbore 2024. godine

„Ovi rezultati, koji uopšte ne odgovaraju broju glasova koje su nam saopštile regionalne delegacije iste ANIE, sramota su za Alžir 2024. godine, vraćajući nas u 1970-te“, rekao je on, pozivajući se na vreme kada je jedina legalna politička partija u zemlji kandidovala svog izabranog kandidata bez protivljenja.

Dvojica izazivača doveli su u pitanje razlike između broja glasova korišćenih za zbrojavanje rezultata i brojke o izlaznosti koju su izborni zvaničnici objavili dan ranije. Kasno u nedelju, Tebboune im se pridružio u osudi ANIE-a, usklađujući se sa narodnim gnevom koji su njegovi izazivači napali protiv toga.

U zajedničkoj izjavi, menadžeri kampanje za Tebboune, Aouchiche i Cherif doveli su u pitanje rezultate koje je ANIE prijavio i kako oni ne odgovaraju regionalnim podacima koje su prijavile lokalne vlasti.

„Obavještavamo nacionalno javno mnjenje da su u brojkama uočene netačnosti, kontradiktornosti, nejasnoće i nedosljednosti prilikom objavljivanja privremenih rezultata predsjedničkih izbora od strane predsjednika Nacionalne nezavisne izborne vlasti“, napisali su.

Preokret događaja bez presedana označava odlazak u Alžir, gde su izbori istorijski bili pažljivo koreografisana afera vladajuće elite i vojnog aparata koji ih podržava.

ANIE, izborna vlast, osnovana je 2019. kao odgovor na zahteve prodemokratskih protesta čije su nedeljne demonstracije potresle Alžir. Zamenivši Ministarstvo unutrašnjih poslova Alžira, nezavisno telo je osmišljeno da garantuje integritet i transparentnost izbora.

Ali njena nezavisnost je dovedena u pitanje, posebno nakon što je u subotu objavljeno da je Tebune pobedio sa većim udelom glasova od Vladimira Putina na martovskim predsedničkim izborima u Rusiji.

U lokalnim medijima, komentatori su spekulisali da Tebbouneova odluka da kritikuje izbornu vlast nakon što je proglašen pobednik sugeriše „rat klanova“ među mračnom vladajućom elitom koja je zamišljena da vodi Alžir. Čarfi, najviši izborni zvaničnik, bio je oslonjen jer je delovao kao „problem“ i „diskreditovao izbore“ u regionalnim dnevnim novinama Republican East.

Pet godina nakon što je prodemokratski pokret „Hirak“ doveo do svrgavanja Tebbouneovog prethodnika, za mnoge Alžirce najnoviji razvoj događaja pokazao je koliko se malo toga promenilo. Iako je Hirak pozvao na bojkot glasanja, njegove kritike sistema su viđene i čule nakon kako su se izbori odigrali, rekao je bivši ministar komunikacija Abdelaziz Rahabi.

„Dogodilo se ono čega sam se plašio i osuđivao. Zemlja je postala neupravljiva zbog neuspeha da zadovolji ključne zahteve Hiraka i zatvaranja političkih i medijskih sfera“, napisao je on na X.