Predložena rezolucija UN-a o Mjanmaru osuđuje vojne napade na civile i podstiče mirovne napore

Predložena rezolucija UN-a o Mjanmaru osuđuje vojne napade na civile i podstiče mirovne napore

Britanija je proširila široku rezoluciju Ujedinjenih nacija o Mjanmaru pozivajući na obnovu mirovnih napora, osuđujući napade na civile, posebno od strane mijanmarske vojske, i zahtevajući prekid nelegalnog prometa oružja.

Prema nacrtu rezolucije koji je u utorak predstavljen od strane Asošijeted presa, izražava se zabrinutost zbog intenziviranog nasilja širom Mjanmara, zemlje koja je zapala u građanski rat između vojnog režima i snaga otpora.

U rezoluciji se ističe važnost sigurnog, brzog i nesmetanog pristupa humanitarnim organizacijama u celoj zemlji, dok se izražava ozbiljna zabrinutost zbog pogoršanja humanitarne situacije i ograničenja pristupa humanitarnim resursima, što je dovelo do rasta nesigurnosti u ishrani i povećanja gladi.

Predložena rezolucija upozorava na potencijalnu eskalaciju diskriminacije, etnički motivisanog nasilja, kršenja međunarodnog humanitarnog prava, povreda ljudskih prava i seksualnog nasilja u sukobu.

Mijanmarska vojska je svrgnula izabranu vladu Aung San Su Ći 1. februara 2021. godine, dan pre nego što je parlament trebalo da se ponovo sastane nakon izbora u novembru 2020. godine, na kojima je njena stranka Nacionalna liga za demokratiju odnela ubedljivu pobedu. Vojska tvrdi da su izbori bili namešteni, iako nema dokaza koji to potkrepljuju. Su Ći i članovi njene stranke su i dalje u pritvoru.

Preuzimanje vlasti naišlo je na veliki otpor javnosti, koji je prerastao u oružani sukob i građanski rat.

Vojni režim se sada suočava sa značajnim izazovom od strane milicija etničkih manjina i narodnih odbrambenih snaga koje podržavaju glavnu opoziciju i koje su zauzele velike delove teritorije tokom intenzivnih borbi poslednjih meseci.

Nacrt rezolucije naglašava ključnu ulogu Asocijacije nacija jugoistočne Azije, bloka od 10 zemalja čiji je mirovni plan za 2021. godinu do sada odbijen od strane vojnih lidera Mjanmara. Poziva se na hitan prekid nasilja i na dijalog između sukobljenih strana posredstvom izaslanika ASEAN-a.

Nacrt rezolucije takođe poziva na intenziviranje napora specijalnog izaslanika ASEAN-a u Mjanmaru, Alunkea Kitihuna, i novog specijalnog izaslanika UN-a, Džulija Bišopa, kako bi angažovali sve relevantne strane u potrazi za mirnim i inkluzivnim rešenjima za krizu u Mjanmaru.

Očekuje se da će pregovori u Savetu bezbednosti o nacrtu rezolucije biti izazovni.

Pre više od 15 meseci, Savet bezbednosti je usvojio svoju prvu rezoluciju o Mjanmaru u decembru 2022. godine sa 12 glasova za i 3 uzdržana — Rusija, Kina i Indija, koje su sve povezane sa vladom u Mjanmaru. Mandat Indije u Savetu je istekao tog meseca, ali Rusija i Kina imaju pravo veta kao stalni članovi Saveta.

Predloženi nacrt rezolucije zahteva punu primenu prethodne rezolucije iz decembra 2022. godine, koja zahteva hitan prekid nasilja u ovoj zemlji jugoistočne Azije i poziva vojne lidere da oslobode sve zatvorenike koji su pritvoreni bez valjanog razloga, uključujući Su Ći, i da vrate demokratske institucije u funkciju.

Takođe je pozvao sukobljene strane u zemlji da se angažuju u dijalogu i pomirenju, i pozvao sve strane da poštuju ljudska prava, osnovne slobode i vladavinu zakona.