Predlog zakona koji bi od sveštenstva zahtevao da prijave zlostavljanje ili zanemarivanje dece u državi Vašington odobrio je Senat Sjedinjenih Država.
Državni Senat je u utorak jednoglasno usvojio senatski zakon 5280.
Pod pokroviteljstvom senatora Noela Frejma iz D-Sijetla, ova mera bi zahtevala od sveštenstva da prijave optužbe za seksualno zlostavljanje vlastima osim ako informacije nisu primljene u kontekstu zaštićenom privilegijom sveštenstva i pokajnika, kao što je ispovedničko okruženje, preneo je AP.
Vašington je jedna od samo nekoliko država u SAD koje ne navode sveštenstvo kao obavezne izveštače o zlostavljanju ili zanemarivanju dece.
Otvoren je okvir o tome da ste preživeli seksualno zlostavljanje u detinjstvu. Ona je rekla da se zlostavljanje završilo tek nakon što je rekla učitelju koji je bio obavezni reporter. Associated Press ne objavljuje imena žrtava seksualnog zlostavljanja bez njihovog pristanka.
„Ova tema je za mene lično veoma važna“, rekao je Frame. „Obavezni izveštači igraju važnu ulogu u zaštiti dece, zbog čega nastavnici i drugi koji imaju bliske odnose sa decom moraju da preuzmu tu odgovornost izveštavanja. Verske vođe imaju sličan odnos poverenja sa decom u svojim zajednicama i trebalo bi da dele istu odgovornost.”
Frame je za KUOV rekao da je ona najmanje treća generacija u svojoj porodici koju je seksualno zlostavljao član porodice.
„Potrebna je zaista pametna javna politika da bi se prekinuli ti ciklusi nasilja“, rekla je ona za novinsku kuću.
Predlog zakona koji je usvojen u utorak sadrži izuzeće za privilegiju sveštenstva i pokajnika i neće zahtevati obavezno prijavljivanje zlostavljanja o kome se govori u ispovesti. Frame je rekla da očekuje oštre razgovore o toj tački dok se mera kreće u Dom.
„Ovaj zakon je već veliki korak napred za zaštitu dece i moj prioritet je da ga usvojim ove godine u najsnažnijoj formi u kojoj možemo“, rekla je ona.
Asošiejted pres je prošle godine otkrio da su zakonodavci širom zemlje predložili desetine zakona kojima bi se rešilo obavezno izveštavanje sveštenstva, ali je Katolička crkva, zajedno sa Jehovinim svedocima i Mormonskom crkvom, u većini slučajeva uspešno blokirala zatvaranje praznine u ispovedi.
Mario Viljanueva, izvršni direktor Katoličke konferencije države Vašington, rekao je tokom javne rasprave u Senatu ranije ovog meseca da organizacija podržava obavezno izveštavanje, ali ne podržava ukidanje privilegija sveštenstva i pokajnika, piše The Olimpian. On je rekao da veruje da Prvi amandman štiti ovu privilegiju.
Po zakonu države obavezni su novinari da prijave zlostavljanje ili zanemarivanje maloletnika policiji ili Odeljenju za decu, omladinu i porodicu Vašingtona. Neprijavljivanje može dovesti do grubog prekršaja, koji je kažnjiv zatvorom do oko godinu dana i/ili novčanom kaznom do 5.000 dolara.