Predizborna kampanja u Britaniji u punom zamahu – zaustavljanje ilegalne imigracije jedna od ključnih tema

Predizborna kampanja u Britaniji u punom zamahu – zaustavljanje ilegalne imigracije jedna od ključnih tema

Predizborna kampanja u Britaniji je u punom zamahu, mada izbori nisu zakazani, a glasanje se očekuje tek u drugoj polovini godine.

Zaustavljanje ilegalne imigracije je jedna od ključnih tema.

Vlada nastoji da preskoči sve pravne prepreke i pre glasanja počne da ljude koji stižu brodovima preko Lamanša deportuje u Ruandu, gde bi trebalo da sačekaju rešenje njihovih zahteva za azilom.

U svakoj demokratskoj državi, pravna, zakonodavna i izvršna vlast trebalo bi da budu nezavisne i potpuno odvojene.

No, u britanskom pravnom galimatijasu, koji se još naziva i Zakonom o Ruandi, te linije su sve bleđe. U tome i jeste i problem.

Deportaciju ilegalnih imigranata u Ruandu zaustavio je jesenas Vrhovni sud. Obrazloženje – mogućnost da odatle budu vraćeni u zemlje porekla.

Usledili su novi sporazum Londona sa Kigalijem i svež nacrt zakona, ali i pobuna šezdesetak vladajućih poslanika, koji traže oštriji pravni akt.

Bivši britanski ministar za useljavanje Robert Dženrik zbog Zakona je podneo ostavku.

Moramo da te ljude izmestimo iz zemlje u roku od nekoliko dana, a ne meseci. Ovako ćemo prepuniti kapacitete za pritvor. Deo njih će biti premešten u hotele, odakle će se išunjati i nikada ih više nećemo videti“, upozorava Džendrik.

U sredu ujutru, opstanak premijera Sunaka visio je o koncu.

Do uveče, broj pobunjenika se sveo na četrnaest i Zakon je usvojen.

Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli naglašava da ilegalni imigranti više neće moći da koriste britanske zakone o imigraciji, ljudskim pravima, ali ni pravne procese da bi blokirali „legitimnu deportaciju“.

„Po pravilu, njihove zahteve za azil razmatraćemo dok su izvan naše zemlje“, ističe on.

Za opoziciju, reč je o predizbornoj farsi i carevom novom odelu, koje poreske obveznike košta 400 miliona funti.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova vlade u senci Ivet Kuper obrušila se na kolegu iz konzervativne vlade.

„Ministar unutrašnjih poslova luta go po ovim odajama mašući malim sporazumom kao smokvinim listom iza kojeg krije svoju sramotu“, oštra je veteranka britanske politike Ivet Kuper.

Britanski premijer Riši Sunak sa entuzijazmom je branio politiku svoje vlade.

„Uspeli su da prošle godine broj imigranata smanjimo za trećinu, vratimo preko dvadeset hiljada ljudi u njihove matične države, povećamo broj racija na ilegalne imigrante za sedamdeset odsto, da uhapsimo stotine, ugasimo hiljade bankovnih računa i procesuiramo preko stotinu hiljada slučajeva što je najveći broj u poslednjih dvadeset godina“, objašnjava premijer.