Nakon „Micubišija“, u Kini jednu od svojih fabrika zatvara i japanski „Nisan“, a iz te mnogoljudne zemlje se povlače i druge japanske fabrike, koje su funkcionisale kao snabdevači proizvođača automobila.
Kineski proizvođači električnih automobila toliko su brojni i konkurentni da se tradicionalni strani proizvođači vozila sa motorima na unutrašnje sagorevanje, uprkos ulaganjima u hibridizaciju i elektrifikaciju, sve teže snalaze na kineskom tržištu.
Čuveni japanski giganti automobilske industrije dobar su pokazatelj tog trenda. Naime, krajem leta prošle godine japanska kompanija „Micubiši“ objavila je povlačenje iz svoje jedine fabrike u Kini u Hunanu, dok je krajem prošlog meseca i „Nisan“ najavio zatvaranje jednog od svojih postrojenja u Kini u Čangdžou.
Pošto je u Kini dolazak stranih automobilskih kompanija na domaće tržište dugo bio uslovljen ulaganjem u formiranje zajedničkog preduzeća sa nekom od domaćih fabrika, povlačenje stranih auto proizvođača obično u praksi znači ustupanje sopstvenog vlasničkog udela u zajedničkom preduzeću domaćoj kineskoj kompaniji: kada je „Micubiši“ u pitanju to je kineski „GAC“, a u slučaju „Nisana“ to je „Dongfeng“.
Inače, od januara do juna, prenose mediji u Zemlji izlazećeg sunca, vodeća japanska trojka „Tojota“, „Nisan“ i „Honda“ prodala je u Kini 1,54 miliona vozila, što je za 13 posto manje nego u istom periodu prošle godine.