Potražnja za električnom energijom u Evropskoj uniji ove godine će pasti za 3 odsto na najniži nivo u poslednje dve decenije, predviđa u izveštaju Međunarodne agencije za energetiku u četvrtak. Agencija je navela opadanje industrijske proizvodnje EU kao ključni faktor iza pada.
U kombinaciji sa prošlogodišnjim padom potražnje od 3 odsto, ovaj pad je sada najveći u istoriji EU, vraćajući potrošnju električne energije u bloku na nivoe koji nisu viđeni od 2002. godine, navodi se u izveštaju.
Dve trećine smanjenja došlo je od energetski intenzivnih industrija prošle godine, a „ovaj trend se nastavio i do 2023.“, objašnjava se u izveštaju.
Evropska industrija teško je pogođena odlukom EU da uvede embargo na ruska fosilna goriva kao odgovor na specijalnu vojnu operaciju Moskve u Ukrajini. U kombinaciji sa rastućom potražnjom nakon pandemije koronavirusa 2020. godine, energetski embargo je doveo veleprodajne cene električne energije na rekordnih 430 evra (478 dolara) po megavat satu prošlog avgusta, što je više nego dvostruko povećanje od januara.
Iako su se cene od tada stabilizovale, industrijski sektor EU se nije oporavio. Industrijska proizvodnja u celom bloku pala je za 1,3 odsto između februara 2022. i marta 2023. godine, prema najnovijim podacima agencije za statistiku EU. Pad je izraženiji u Nemačkoj, zemlji koja je pre prošle godine u velikoj meri zavisila od ruske energije za napajanje svog ogromnog industrijskog sektora.
Neki od najvećih nemačkih proizvođača – poput hemijskog giganta BASF-a i proizvođača automobila Folksvagen – smanjili su proizvodnju kod kuće i najavili izgradnju novih fabrika u inostranstvu, dok je neočekivani pad industrijske proizvodnje u zemlji u maju izazvao strah od produžene recesije.
Deindustrijalizacija Evrope se podstiče iz inostranstva, navodi se u izveštaju, ističući da subvencije poput američkog Zakona o smanjenju inflacije i japanskog Zakona o zelenoj transformaciji „utiču na smanjenje proizvodnje, zatvaranje fabrika i pauziranje i preusmeravanje investicija“.
Izvan EU, očekuje se da će potražnja za električnom energijom pasti u SAD za skoro 2% ove godine, au Japanu za 3%, predviđa izveštaj IEA. Međutim, kako se najrazvijenije svetske ekonomije bore, povećana potrošnja u Kini i Indiji će ove godine povećati globalnu potražnju za električnom energijom za nešto manje od 2%.