DžAKARTA — Snažan dubokomorski zemljotres oštetio je seoske zgrade u istočnoj Indoneziji u utorak rano ujutro, a njegovo značajno podrhtavanje se naširoko osetilo u severnoj Australiji.
Indonezijska agencija za meteorologiju, klimatologiju i geofiziku izdala je upozorenje na cunami nakon oluje jačine 7,6 stepeni Rihterove skale koja je ukinuta tri sata kasnije, piše AP.
„Na osnovu četiri posmatranja plime i oseke oko središta zemljotresa, nije pokazala nikakvu značajnu anomaliju ili promenu nivoa mora“, rekla je šefica agencije Dvikorita Karnavati.
Potresi se osetili u nekoliko regiona, uključujući provincije Papua i Istočna Nusa Tengara.
Nacionalna agencija za ublažavanje katastrofa primila je vizuelne izveštaje o šteti na kućama i zgradama zajednice u selu Vatuvej u jugozapadnom Malukuu.
Američki geološki zavod saopštio je da je epicentar zemljotresa bio na dubini od 105 kilometara (65 milja) nedaleko od severnog vrha Australije.
Dublji potresi imaju tendenciju da izazovu manje površinske štete nego plitki potresi, ali se više osećaju.
Više od 1.000 ljudi u severnoj Australiji, uključujući grad Darvin, prijavilo je agenciji Geoscience Australia da su osetili potres. Zajednički australijski centar za upozorenje na cunami saopštio je da potres nije predstavljao pretnju od cunamija za kopno ili bilo koja ostrva ili teritorije.
Australijska pevačica Vasi napisala je na Tviteru da je to najduži zemljotres koji je osetila.
„Istrčali smo iz kuće usred noći. Nikada nisam doživeo zemljotres koji je tako dugo trajao i bio tako jak. Bilo je prilično zastrašujuće“, napisao je Vasi. “Probudio nas je usred noći.”
Indoneziju često potresaju zemljotresi i leži na pacifičkom „vatrenom prstenu“, luku seizmičkih raseda oko Tihog okeana gde se dešava najveći deo svetskih zemljotresa i vulkanske aktivnosti.