Američki ministar odbrane Pete Hegseth planira posetu Filipinima sledeće nedelje. Tokom posete, razgovaraće o jačanju odvraćanja od agresije u Južnom kineskom moru. Očekuje se da će se sastati sa filipinskim zvaničnicima, uključujući predsednika Ferdinanda Markosa Jr.
Hegseth će boraviti u Manili 28. i 29. marta kako bi se sastao sa svojim filipinskim kolegom Gilbertom Teodorom. Razgovori će obuhvatiti sve aktivnije akcije Pekinga u Južnom kineskom moru i „značajniju podršku“ filipinskim bezbednosnim snagama od strane administracije Donalda Trampa, izjavio je filipinski ambasador u SAD-u, Hose Manuel Romualdez.
Trampova spoljna politika „Amerika na prvom mestu“ izazvala je zabrinutost u vezi sa obimom i dubinom američke posvećenosti regionu tokom njegovog novog mandata. „To je snažna poruka Kini o čvrstim bilateralnim odnosima“ između SAD-a i Filipina, rekao je Romualdez o Hegsethovoj predstojećoj poseti.
Kina praktično polaže pravo na celo Južno kinesko more, koje je važna sigurnosna i globalna trgovačka ruta. Filipini, Vijetnam, Malezija, Brunej i Tajvan takođe polažu preklapajuća prava na ova bogata i prometna mora, ali su sukobi posebno porasli između kineskih i filipinskih obalskih i mornaričkih snaga u poslednje dve godine.
U svom prvom telefonskom razgovoru sa Teodorom prošlog meseca, Hegseth je „potvrdio čvrstu američku posvećenost Ugovoru o međusobnoj odbrani iz 1951. godine i njegov značaj za održavanje sigurnog i prosperitetnog Indo-Pacifika“, prema izveštaju koji je dostavio portparol Pentagona Džon Uljot nakon poziva 5. februara.
„Lideri su razgovarali o važnosti ponovnog uspostavljanja odvraćanja u Južnom kineskom moru, uključujući rad sa saveznicima i partnerima,“ rekao je Uljot. „Takođe su razgovarali o jačanju sposobnosti i kapaciteta Oružanih snaga Filipina.“
Nakon velikih teritorijalnih sukoba između kineskih i filipinskih snaga u spornim vodama, prethodna Bidenova administracija je više puta upozorila da su SAD obavezane da pomognu u odbrani Filipina prema ugovoru ako filipinske snage, brodovi i avioni budu napadnuti u Pacifiku, uključujući i Južno kinesko more.
Peking je upozorio Vašington da se ne meša u ono što naziva isključivo azijskim sporom i da prestane sa akcijama koje ugrožavaju regionalnu harmoniju i stabilnost.