Porodica Amerikanaca zatečenih u neuspelom državnom udaru u Kongu kaže da je njihov sin otišao u Afriku na odmor

Porodica Amerikanaca zatečenih u neuspelom državnom udaru u Kongu kaže da je njihov sin otišao u Afriku na odmor

Nakon neuspelog pokušaja državnog udara u Kongu, porodica Amerikanca Tajlera Tompsona tvrdi da je on bio u Africi na odmoru, a ne zbog političkog aktivizma, saopšteno je za AP.

Porodica Amerikanca Tajlera Tompsona, koji je uhapšen u neuspelom pokušaju državnog udara u Kongu, izjavila je da je njihov sin bio na odmoru sa prijateljima i da se ranije nije bavio političkim aktivizmom.

Tajler Tompson je jedan od najmanje trojice Amerikanaca koje je vojska Konga identifikovala kao učesnike u pokušaju svrgavanja vlade u Kinšasi, predvođenog ekscentričnim samoizgnanim vođom Kristijanom Malangom. Ostali optuženi Amerikanci su Benjamin Ruben Zalman-Polun, osuđeni trgovac marihuanom, i Malangin sin Marsel, koji je rođen u Juti.

„Zaprepašćeni smo i slomljeni smo snimcima koje smo videli iz pokušaja puča“, rekla je Tompsonova maćeha Miranda Tompson. „Nemamo pojma kako se on uvukao u ovu situaciju, što je za njega potpuno van karaktera. Sigurni smo da nije otišao u Afriku sa planovima za politički aktivizam.“

Kristijan Malanga, vođa pokušaja udara, ubijen je prilikom hapšenja, dok su u napadu na predsedničku palatu ubijene ukupno šest osoba.

Tompson je igrao srednjoškolski fudbal sa Marselom Malangom u predgrađu Solt Lejk Sitija, a prema rečima nekoliko bivših saigrača, Marsel je mnoge pozvao da mu se pridruže na putovanju u Kongo. Marsel je prijateljima predstavio putovanje kao porodični odmor ili servis za izgradnju bunara.

„Zvao me je da idem u Afriku na odmor, kao i nekoliko drugih prijatelja, ali nije ponudio da povede više od jednog od nas istovremeno“, rekao je Luk Barbi, bivši saigrač. „Pitao je toliko nas jer su ga svi odbijali dok Tajler nije pristao.“

Američki državni sekretar Antoni Blinken osudio je napad u razgovoru sa predsednikom Konga, Feliksom Čisekedijem, i ponudio pomoć SAD u istrazi. Ambasada SAD u Kongu saopštila je da još čeka potvrdu identiteta uhapšenih osoba pre nego što im pruži konzularne usluge. Datum suđenja još nije određen.