Premijer Poljske Mateuš Moravjecki zalaže se da veći broj sfera bude u nadležnosti nacionalnih država, a ne Evropske unije.
On je to rekao u govoru na Univerzitetu Rupreht i Karl u Hajdelbergu, prenosi „Evropa Pravda“ pozivajući se na RMF24.
Moravecki je rekao da su se tokom proteklih decenija proširila ovlašćenja Evropske komisije i da se u poslednje vreme proces povećanja uticaja Brisela još više ubrzao. Prema njegovim rečima, mnoge zemlje to sada doživljavaju veoma kritički.
„Moramo napraviti određeni pregled onih oblasti koje smo delegirali na nivo Evropske unije“, rekao je Moravecki.
„Potreban nam je bolji balans između pojedinačnih država članica i evropskih institucija. Možda bi trebalo da smanjimo oblasti u kojima EU ima nadležnosti, kako bi njom (Evropskom unijom. – Prim.) lakše upravljati, kako bi bila demokratskija, čak i ako ima više država članica“, objasnio je poljski premijer svoju viziju reforme EU.
Šef poljske vlade je naglasio da države članice treba da „vrate kontrolu nad ugovorima“, jer ne može biti da će „moć donošenja odluka biti u rukama Brisela, gde će se formirati koalicije moći“.
„Unutar Evropske unije moramo se fokusirati na oblasti od zajedničkog interesa u duhu Rimskih ugovora. Moramo se rukovoditi principom supsidijarnosti, supsidijarnosti“, ocenio je Moravecki.
Zemlje članice EU delegirale su značajan deo svojih ovlašćenja Evropskoj uniji. Ovo je sadržano u osnivačkim ugovorima EU. Delegacija se odvijala u mnogim oblastima – od komercijalnih pitanja do prava potrošača.
Istovremeno, postoje oblasti koje ostaju u nadležnosti država članica. Ove oblasti, kao što su državne granice, nacionalna bezbednost i odbrana, su od domaćeg interesa i zaštićene od mešanja EU.
Prema rečima Moraveckog, danas treba da govorimo o novoj viziji Evrope, kako bi mir i bezbednost postali osnova razvoja za naredne decenije.
„Često čujem da su Evropskoj uniji potrebne reforme ako želi da se proširi. Ovo je često neka vrsta kamuflaže. U stvarnosti se predlaže federalizacija ili centralizacija“, rekao je Moravecki.
„Autori ovih ideja federalizacije i centralizacije kažu da se proces odlučivanja mora promeniti, odnosno da se moramo odmaknuti od jednoglasnog odlučivanja na donošenje odluka kvalifikovanom većinom. Oni tvrde da ako postoji više od 30 država članica „Biće veoma teško postići takvo jednoumlje. Ali pitanje je da li treba da verujemo da većina ima pravo da nameće odluke manjine protiv interesa ove manjine u sve više oblasti“, rekao je on.
„Ne želimo Evropu koja govori jezikom ultimatuma. Ne možete vršiti pritisak na zemlje da ih potčine“, rekao je šef poljske vlade.
Kao što znate, Poljska je redovno u sukobu sa EU zbog problema sa vladavinom prava. Evropska komisija je donošenje Nacionalnog plana za obnovu Poljske i isplatu novca iz Fonda za obnovu – čak 35 milijardi evra – stavila u zavisnost od promena u pitanju reforme pravosuđa.
Prethodno je Sud EU obavezao Poljsku da odmah suspenduje odredbe koje se odnose na ovlašćenja Disciplinske komore Vrhovnog suda, koju je Evropska komisija optužila da je politizovana. Poljskoj su izrečene kazne u iznosu od milion evra dnevno zbog nepoštovanja odluke Suda EU.
Više o tome pročitajte u članku: Novac ili saveznici: kako je EU pred poljskim vlastima stavila težak izbor.