Poljski premijer Mateuš Moravjecki je još u maju obećao da će njegova zemlja pokušati da prekine uvoz nafte preko severnog kraka naftovoda Druzhba iz Rusije do kraja godine. Njegov nemački kolega Olaf Šolc, čija zemlja takođe zavisi od uvoza putem istog cevovoda, dao je u to vreme slično obećanje.
U to vreme, oba lidera su nastojala da pojačaju uticaj sankcija EU, koje su zabranile kupovinu nafte morem od 5. decembra, dok su uvoz iz naftovoda ostavili netaknutim. Plan je bio da posle poljskih i nemačkih izjava samo zemlje koje koriste južni krak „Družbe” – Mađarska, Slovačka i Češka – nastave da kupuju rusku naftu cevovodnim transportom.
Sada Poljska insistira kako na sankcijama severnom kraku naftovoda, što bi stvorilo pravni osnov Varšavi da raskine postojeće ugovore sa Rusijom, tako i na sistemu tarifa za one koji i dalje dobijaju naftu kroz južni deo gasovoda. .
„Po našem mišljenju, uvođenje daljih sankcija, uključujući i u vezi sa severnim krakom gasovoda Družba, zahteva odgovarajuću regulativu na nivou EU“, saopštilo je Ministarstvo klime Poljske.
Nemačko ministarstvo je ranije saopštilo da „proučava i razgovara“ da li da ispuni svoje obećanje o okončanju uvoza iz gasovoda. Dodaje se da odredba o sankcijama otvara put EU da ukine izuzeće za uvoz iz gasovoda kada zemlja članica postigne dovoljan napredak u diversifikaciji izvora snabdevanja.
Prošle godine Rusija je preko Družbe u Evropu isporučivala oko 720.000 barela nafte dnevno, od čega je lavovski deo otišao u Poljsku i Nemačku.
U pitanju je i konkurentnost najveće rafinerije u zemlji, PKN Orlen, koja je zabrinuta da će mađarski rival MOL dobiti prednost u pristupu jeftinijoj ruskoj nafti, tvrde ljudi upućeni u stvar, koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni.
Prema poljskom Ministarstvu za klimu, neophodno je uvesti „mehanizam jednakih uslova” za rusku naftu koja se isporučuje cevovodima.