Poljski operater naftovoda PERN saopštio je da je prekinuo pumpanje jedne linije naftovoda Druzhba, koji prenosi naftu iz Rusije u Evropu, nakon što je otkrio curenje u subotu uveče.
Nije bilo naznaka o uzroku curenja, koje je usledilo nakon serije napada na naftovode koji nose rusku naftu i gas otkako je Moskva započela invaziju na Ukrajinu 2022.
Curenje je otkriveno u blizini Hodeča, u centralnoj Poljskoj, na jednoj od dve linije zapadne deonice Druzhbe preko koje sirova nafta stiže u Nemačku, saopštio je PERN.
Na licu mesta su bili vatrogasci i Hitna pomoć PERN-a, ali nije bilo izveštaja o požaru.
„Deo cevovoda koji je zahvaćen curenjem je odsečen od ostatka, tako da razmere curenja nisu ogromne, reč je o pravougaonoj površini dimenzija 30 sa 210 metara (jardi)“, rekao je Gržegorž Jankovski iz Državna vatrogasna služba u Vloclaveku rekla je privatnoj televiziji TVN24.
PERN je saopštio da druga linija radi normalno i da nema opasnosti po zdravlje lokalnog stanovništva, dodajući da kompanija istražuje uzrok curenja.
Rečeno je da to nije uticalo na snabdevanje poljskih rafinerija i da je u kontaktu sa nemačkim partnerima koji naftu dobijaju preko naftovoda. Nemačka je u januaru prestala da kupuje rusku naftu, ali su nemački mediji objavili da se kazahstanska nafta uvozila preko linije.
„Službe PERN-a su kopale do mesta gde je cevovod oštećen. U toku su pripremni radovi za popravku linije“, objavio je PERN u nedelju ujutru na platformi za razmenu poruka Ks, ranije poznatoj kao Tviter.
Nije navedeno kada se očekuje da će linija biti popravljena niti kakav je bio uticaj na snabdevanje Nemačke. Nemačko ministarstvo privrede i industrijsko udruženje za goriva i energiju nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
„Drugi elementi infrastrukture PERN-a, uključujući (Družbin) Pomeranski deo, koji se koristi za pumpanje sirove nafte koja tankerima stiže u Poljsku, a zatim dalje u Nemačku, rade u standardnom režimu“, navodi se u saopštenju kompanije.
Naftovod Druzhba je jedan od najvećih na svetu i može da nosi 2 miliona barela dnevno. Ukupan kapacitet zapadne deonice obe linije koje prevoze naftu od centralne Poljske do Nemačke je 27 miliona tona sirove nafte godišnje.
Protoci kroz naftovod Druzhba naglo su opali od ruske invazije na Ukrajinu, a infrastruktura gasovoda je od tada nekoliko puta pogođena u napadima za koje Moskva okrivljuje Ukrajinu. Ukrajina nije priznala napade.
Snabdevanje naftom delova istočne i centralne Evrope preko dela naftovoda privremeno je obustavljeno u novembru nakon što je raketa pogodila elektranu blizu granice sa Belorusijom koja obezbeđuje struju za pumpnu stanicu.
Evropa je bila u stanju visoke pripravnosti zbog bezbednosti svoje energetske infrastrukture otkako su u septembru otkrivena velika curenja gasovoda Severni tok 1 i 2 koji vode od Rusije do Evrope ispod Baltičkog mora.
Utvrđeno je da je do curenja došlo usled neobjašnjivih eksplozija koje su pokidale oba cevovoda. Moskva je okrivila Ukrajinu i Zapad za eksplozije, do kojih je došlo dok je Evropa smanjivala svoje oslanjanje na rusku energiju kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Ukrajina i zapadni lideri negirali su bilo kakvu odgovornost za napade, nazivajući ih aktom sabotaže koji istražuju.