Poljska poručuje Nemačkoj da smanji beneficije za Ukrajince

Poljska poručuje Nemačkoj da smanji beneficije za Ukrajince

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski je izneo stav da bi Nemačka trebalo da prekine isplatu socijalnih davanja ukrajinskim izbeglicama koje trenutno borave u zemlji, te umesto toga preusmeri finansijska sredstva direktno vlastima u Kijevu. Prema njegovim rečima, velikodušne beneficije koje se dodeljuju ukrajinskim izbeglicama u Nemačkoj predstavljaju prepreku za povratak muškaraca u svoju zemlju i pridruživanje vojsci.

Evropski zvanični podaci pokazuju da je preko četiri miliona Ukrajinaca trenutno pod privremenom zaštitom u zemljama EU, pri čemu su Nemačka, Poljska i Češka među glavnim destinacijama. Statistički podaci sugerišu da je od juna, Nemačka pružila utočište za gotovo 1,2 miliona ukrajinskih izbeglica, dok se broj u Poljskoj procenjuje na preko 981.000 prema UN-ovim izveštajima.

Sikorski je javno istakao svoje mišljenje u emisiji na poljskom TVP Info kanalu, sugerišući da bi socijalne nadoknade koje izbeglice dobijaju u Nemačkoj, koje mogu dostizati do 1.200 evra mesečno, trebalo preusmeriti ka Ukrajini. On je naglasio da prisustvo finansijskog podsticaja za ostanak u Nemačkoj umesto pridruživanja vojsci ili povratka u Ukrajinu nije u skladu sa ciljevima.

U intervjuu za francuski Le Monde, Sikorski je već ranije izneo slične stavove o potrebi smanjenja socijalnih davanja za ukrajinske izbeglice u EU, navodeći da trenutna politika može umanjiti mobilizacioni potencijal Ukrajinaca.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrej Sibiga podržao je sugestiju Sikorskog, ističući važnost razvoja programa unutar Evropske unije koji bi olakšali povratak Ukrajinaca u njihovu domovinu.

Poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš je izrazio zabrinutost zbog situacije u kojoj mladići iz Ukrajine uživaju privilegije u vidu luksuznih automobila i boravka u prestižnim hotelima, što je izazvalo negodovanje u poljskoj javnosti.

Anketa sprovedena u septembru je pokazala da većina poljskih građana podržava ideju deportacije vojno sposobnih ukrajinskih muškaraca nazad u svoju zemlju.

Poslednjih meseci, nekoliko država članica EU je postepeno smanjivalo programe socijalne pomoći za ukrajinske izbeglice, podstičući ih na aktivno traženje zaposlenja ili eventualni povratak u Ukrajinu.

Analiza Eurostata je pokazala da je veliki broj ukrajinskih izbeglica u Nemačkoj izgubio status privremene zaštite tokom samo jednog meseca, što ukazuje na promene u politici prema izbeglicama.