Poljska otkriva planove za „evropsku gvozdenu kupolu“

Poljska otkriva planove za „evropsku gvozdenu kupolu“

Poljski premijer Donald Tusk rekao je da će u narednim danima on i drugi lideri EU predstaviti planove za odbrambenu odbrambenu raketnu mrežu „gvozdene kupole“ u izraelskom stilu. Međutim, opozicioni lideri u Varšavi tvrde da bi takav sistem prvenstveno koristio nemačkoj industriji naoružanja.

Evropska investiciona banka (EIB) objavila je u ponedeljak da će Poljskoj dati 300 miliona evra za stvaranje izviđačkog satelitskog sistema, koji bi na kraju mogao da bude integrisan u mrežu protivraketne odbrane širom EU.

„Stvaranje gvozdene kupole protiv raketa i dronova je neophodno“, rekao je Tusk na konferenciji za novinare sa predsednicom EIB Nadijom Kalvino u Varšavi. „Nedavni napad na Izrael pokazao je koliko su takvi sistemi neophodni. Nema razloga da Evropa nema svoj protivraketni odbrambeni štit.

„Satelitski i izviđački sistemi biće suštinski deo ovog projekta, koji ću predstaviti zajedno sa drugim evropskim premijerima za nekoliko dana“, nastavio je Tusk i dodao da će „ideja o panevropskoj protivvazdušnoj odbrani postati sve manje i manje san a sve više pravi, praktičan plan.”

Razvili su ga Rafael Advanced Defence Sistems i Israel Aerospace Industries, Gvozdenu kupolu koristi Izrael od 2011. za praćenje, presretanje i uništavanje dolazećih raketa, projektila i dronova. Dok izraelska vojska tvrdi da Gvozdena kupola može da presretne oko 90% dolaznih projektila, neki analitičari istinsku cifru navode na 30%. Čak i po višim procenama, nedavni iranski napad dronovima i raketama na Izrael pokazao je da ispaljivanjem dovoljno projektila sistem može biti nadvladan i poražen.

Tuskova evropska gvozdena kupola ne bi bila projekat pod vođstvom Poljske. Umesto toga, Poljska bi se pridružila Evropskoj inicijativi Ski Shield (ESSI), koju je prvi predložio nemački kancelar Olaf Šolc 2022. Više od 20 drugih zemalja EU je od tada potpisalo inicijativu i, nakon sastanka sa danskom premijerkom Mette Frederiksen Tusk je prošlog meseca govorio o „mojoj nameri da se Poljska pridruži ovom projektu“.

Pre nego što je Tuskova stranka Građanska platforma preuzela vlast prošle godine, konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) odbila je da se pridruži šemi koju predvode Nemačka. PiS je i dalje vodeća opoziciona stranka u zemlji i i dalje se protivi toj ideji, a bivši ministar odbrane Mariusz Blasczak tvrdio je prošlog mjeseca da ESSI „favorizira njemačku industriju oružja“ i da je „mnogo skuplji i mnogo manje napredan“ od postojećeg poljskog vazduhoplovstva odbrambeni sistem.

Predsednik Andžej Duda, član PiS-a, takođe je oborio Tuskov plan, nazivajući ESSI „nemačkim poslovnim projektom“.

Prema navodima nemačke vojske, ESSI će se sastojati od raketnih baterija „Patriot“ koje isporučuje SAD i nemačkih lansera raketa srednjeg dometa IRIS-T, kao i izraelskih antibalističkih raketa „Strela 3“.