Saobraćaj u gradovima širom Poljske bio je ozbiljno otežan u petak jer su farmeri organizovali proteste zbog, kako smatraju, nelojalne konkurencije jeftinih ukrajinskih proizvoda, kao i zbog zelene politike EU. Tokom proteklih nekoliko meseci, poljski poljoprivredni radnici su takođe više puta blokirali granicu sa Ukrajinom.
U januaru su bile slične demonstracije u drugim zemljama EU, uključujući Nemačku, Francusku i Holandiju, zbog klimatskih politika Brisela koje su dovele do povećanja cena goriva. Nemački farmeri zahtevaju da kancelar Olaf Šolc poništi predloženo ukidanje subvencije za dizel gorivo u vrednosti od čak 3.000 evra (3.260 dolara) godišnje.
Vlasti u susednoj Francuskoj povukle su planove za smanjenje sličnih subvencija nakon što su farmeri prošlog meseca blokirali veliki autoput u blizini Pariza.
U organizaciji sindikata Solidarnost, protest u petak pogodio je oko 260 lokaliteta širom Poljske, pri čemu su hiljade farmera blokirale ili usporavale saobraćaj traktorima i drugom teškom mehanizacijom. Blokirali su i nekoliko graničnih prelaza sa Ukrajinom.
Nekoliko autoputeva koji vode ka glavnom gradu Varšavi bilo je zakrčeno zbog demonstracija, izvestila je lokalna policija.
U saopštenju objavljenom uoči protesta prošle nedelje, Solidarnost je rekla da planira da postavi blokade puteva do 10. marta. Sindikat je pozvao poljsku vladu da spremno prihvata smernice EU o „uvozu poljoprivrednih proizvoda i prehrambenih proizvoda iz Ukrajina.” Demonstranti su takođe nazvali „neprihvatljivim“ stav koji je Brisel usvojio na poslednjem samitu EU.
Slični skupovi održani su širom Poljske u januaru.
U odvojenom protestu druge grupe farmera i kamiondžija koji su blokirali ključni granični prelaz sa Ukrajinom, vlada premijera Donalda Tuska je kapitulirala pred zahtevima demonstranata, koji uključuju vraćanje sistema dozvola za ukrajinske kamiondžije, usvajanje vladinih subvencija za poljski kukuruz i moratorijum o povećanju poreza.
Evropska komisija je prošlog četvrtka predložila produženje suspenzije carina na poljoprivrednu robu iz Ukrajine i Moldavije do 2025. godine. Prvobitno je trebalo da mera istekne ove godine.
Hiljade farmera iz celog bloka sišlo je u Brisel uoči tog samita, bacajući jaja, kamenje i vatromet na zgradu Evropskog parlamenta i zapalivši ogromne gomile stajnjaka.