Poljoprivrednici blokiraju puteve širom Francuske u znak protesta zbog niskih plata i tereta propisa

Poljoprivrednici blokiraju puteve širom Francuske u znak protesta zbog niskih plata i tereta propisa

Uz blokade puteva i ulične proteste, farmeri u Francuskoj demonstrirali su u sredu širom zemlje i u Briselu protiv niskih plata i onoga što vide kao prekomerne birokratije, što je deo rastuće plime besa među poljoprivrednim proizvođačima širom Evropske unije.

Demonstracije su bile i u Poljskoj, gde su nezadovoljni farmeri sporo vozili svoje traktore kroz velike gradove u znak protesta zbog, kako oni nazivaju, „nelojalne“ konkurencije iz susedne Ukrajine.

U znak da se protestni pokret širi u Francuskoj, blokade puteva su se širile u mnogim regionima, dan nakon što su farmerka i njena ćerka poginule kada je automobil udario u protestnu barikadu na jugozapadu.

Neki su organizovali protest u Briselu, gde se nalazi sedište EU, gde je sindikat francuskih poljoprivrednika Ruralna koordinacija pozvao na demonstracije protiv „sve većeg ograničenja evropskih propisa i sve nižih prihoda“.

Francuska, najveći poljoprivredni proizvođač u EU, prima ukupno 9 milijardi evra (9,8 milijardi dolara) godišnje subvencija u okviru CAP-a, Zajedničke poljoprivredne politike, što je najveći udeo u bilo kojoj državi članici.

„Danas, kada vidimo da se svi farmeri u Francuskoj okupljaju u blizini kružnih tokova, blokiraju autoputeve, stavljaju cerade na kamere za kontrolu brzine: to pokazuje da im je dosta. To je pobuna“, rekla je Veronik Le Flok, predsednica Ruralne koordinacije, za Asošijeted pres.

Poljoprivrednici iz različitih sredina pridružuju se pokretu, rekla je, „jer je borba ista. Novac više nema.”

Arnaud Rousseau, šef najvećeg francuskog sindikata farmera FNSEA, rekao je da će njegova organizacija kasnije u srijedu objaviti listu od 40 neophodnih mjera. Govoreći na televiziji Frans 2, on je rekao da protestni pokret ima za cilj „dobivanje brzih rezultata“.

Protesti su prvi veliki izazov za novoimenovanog premijera Gabrijela Atala, koji je preuzeo dužnost pre dve nedelje, i njegovu vladu. Attal se ranije ove nedelje sastao sa predstavnicima sindikata poljoprivrednika.

Portparol vlade Priska Tevenot rekla je u sredu da će vlada dati nove predloge za odgovor na krizu „u narednim danima“. Očekuje se da će se najave fokusirati na niže cene goriva za poljoprivrednike i jednostavnije propise.

„Vlada je odlučna da zaštiti francuski poljoprivredni model, tako da farmeri mogu pristojno da žive od svog rada, da pojednostavi svoje živote i da ih podrži u ekološkoj tranziciji koja će obezbediti dugoročnu budućnost njihove profesije“, Thevenot rekao.

Ona je dodala da vlada ne namerava da traži od policije da ukloni barikade farmera jer su protesti organizovani „u zakonskom okviru“.

U utorak se automobil u kome su se nalazile tri osobe zabio u barikadu bala slame u gradu Pamije, u regionu Ariž u jugozapadnoj Francuskoj. Ubijena je 36-godišnja farmerka. Njena 12-godišnja ćerka umrla je kasnije u bolnici, navodi se u saopštenju lokalnog tužioca.

Policija je privela troje putnika u automobilu radi ispitivanja.

Tužilac je rekao da su njih trojica jermenski državljani koji nemaju boravišne dozvole u ​​Francuskoj i da su uložili žalbu na nalog da napuste francusku teritoriju. Vozač je priznao da je zaobilazio bezbednosne barijere koje su imale za cilj da spreče automobile da izađu na taj deo puta.

Protesti farmera organizovani su poslednjih nedelja u Nemačkoj, Holandiji i Rumuniji protiv propisa EU i drugih različitih razloga povezanih sa lokalnom prehrambenom industrijom.

U Poljskoj, reagujući na protest farmera, premijer Donald Tusk rekao je u sredu da će biti održani razgovori sa ukrajinskom vladom kako bi se osiguralo da poljoprivredna proizvodnja i tržište ne budu ugroženi „nekontrolisanim prilivom poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine“.

Svež iz posete Kijevu, Tusk je rekao da ukrajinske vlasti „nisu zainteresovane za nekontrolisani izvoz“ svojih proizvoda, već žele da se to reguliše.

Razgovori će se održati u Varšavi u martu, rekao je Tusk.

Poljski farmeri opisuju konkurenciju iz Ukrajine kao „nepoštenu“ i osuđuju trgovinu EU sa tom zemljom bez poreza, rekavši da im to umanjuje sredstva za život. Oni takođe protestuju protiv evropskih pro-ekoloških propisa, rekavši da to smanjuje njihovu proizvodnju i zaradu.

EU je prošle godine ukinula poreze na trgovinu sa Ukrajinom kako bi pomogla ekonomiji zemlje dok se bori protiv ruske agresije u punom obimu.