Policijski sindikati protestuju nakon hapšenja policajca

Policijski sindikati protestuju nakon hapšenja policajca

Stotine članova francuskih policijskih sindikata izašlo je na proteste u ponedeljak nakon što je jedan od njih uhapšen zbog pucnjave na dve osobe u automobilu na mostu Pont-Neuf u Parizu u izbornoj noći 24. aprila. sindikati, Alliance, Sinergie i Unsa-Police, proglasili su odluku o hapšenju njihovog kolege „neprihvatljivom“ i obavezali se da će izaći na ulice da iznesu svoje pritužbe u 40 gradova, fokusirajući svoje napore na sudove i policijske stanice.

Ipak, najveće okupljanje trebalo je da se održi na trgu Sen Mišel, blizu mesta pucnjave na Pont-Neufu. Naizgled zabrinuta da se na vladu ne može osloniti da će podržati radnje preduzete u skladu sa dužnostima, policija zahteva uspostavljanje „pretpostavke samoodbrane“.

Kobne večeri, dotični policajac je pucao iz puške na automobil na mostu u centru Pariza kada se nije zaustavio za kontrolni punkt. Dvojica putnika su poginula na licu mesta, a treći je povređen. Policajac je tvrdio da je pucao u samoodbrani. Lokalni mediji nisu pominjali da li je neko od putnika u automobilu bio naoružan ili na neki drugi način predstavljao pretnju policajcu, a detalji oko slučaja ostaju neizvesni.

Dvadesetčetvorogodišnji policajac je odmah priveden na saslušanje u Službu za unutrašnje istrage. Tužioci su sugerisali da je verovatno upotrebio prekomernu silu. Policijski izveštaj potvrdio je broj ispaljenih hitaca, pri čemu je pet ili šest metaka pogodilo žrtve od oko 12 ispaljenih metaka, navodi novinska agencija AFP. Policajac je optužen za „namerno ubistvo” vozača vozila, „namerno nasilje od strane lica koje ima javna ovlašćenja koje je dovelo do smrti bez namere da ih da” u vezi sa suvozačem na prednjem sedištu, koji je takođe ubijen, i „nasilje dobrovoljno agregirano od strane osobe koja ima javna ovlašćenja” u odnosu na putnika na zadnjem sedištu, koji je povređen, ali je preživeo.

Nedugo nakon što su policajci izašli na ulice, kontra-protestnici su se pridružili borbi na nekim lokacijama, osuđujući policijsko nasilje i optužujući policajce da su ubice. Tenzije između vlasti i stanovništva u Francuskoj su godinama bile visoke. Nedelje protesta Žutih prsluka ustupile su mesto demonstracijama protiv ograničenja Covid-19, a sada i protestima protiv Makrona. Desetine su uhapšene i u nedelju na prvomajskim protestima i demonstracijama protiv Makronovog reizbora.