Policija uhapsila 23 osobe u Hong Kongu na godišnjicu Tjenanmena

Policija uhapsila 23 osobe u Hong Kongu na godišnjicu Tjenanmena

Policija Hong Konga saopštila je da je u nedelju privela 23 osobe zbog „narušavanja javnog mira”, uključujući 53-godišnju ženu zbog „ometanja policajaca” dok su vlasti pojačavale obezbeđenje 34. godišnjice slamanja Trga Tjenanmen 1989. godine, preneo je Rojters.

Ograničenja u Hong Kongu ugušila su nekadašnja najveća bdenja koja su obeležavala godišnjicu krvavog obračuna kineskih trupa sa prodemokratskim demonstrantima, ostavljajući gradove poput Tajpeja, Londona, Njujorka i Berlina da sačuvaju sećanje na 4. jun.

U blizini Viktorija parka, prethodnog mesta godišnjih bdenja, stotine policajaca sprovele su operacije zaustavljanja i pretrage, i rasporedile oklopna vozila i policijska kombija.

Svedoci Rojtersa videli su da je odvedeno više od deset ljudi, uključujući aktivistkinju Aleksandru Vong (67), koja je nosila buket cveća, čoveka koji je držao kopiju „35. maja“, predstavu o razbijanju Tjenanmena i starijeg čoveka koji stoji sam na uglu sa svećom.

„Režim želi da zaboravite, ali vi ne možete zaboraviti… Ona (Kina) želi da zabeli svu istoriju“, rekao je Kris To (51), koji je posetio park u crnoj majici i bio je pretresan od strane policije.

„Moramo da koristimo svoja tela i predaju da bismo drugima rekli šta se dogodilo.

Policija je u ponedeljak saopštila da su policajci odveli 11 muškaraca i 12 žena starosti između 20 i 74 godine za koje se sumnjalo da su „narušavali javni red na mestu događaja“.

Aktivisti iz Hongkonga kažu da je takva policijska akcija deo šire kampanje Kine za suzbijanje neslaganja u gradu kojem je obećana trajna sloboda tokom 50 godina po modelu „jedna zemlja, dva sistema“ kada ga je Britanija predala 1997. godine.

Bezbednost je ove godine znatno pojačana širom Hong Konga, sa do 6.000 raspoređenih policajaca, uključujući oficire za nerede i antiterorističke službe, navode lokalni mediji.

Visoki zvaničnici su upozorili ljude da se pridržavaju zakona, ali su odbili da razjasne da li su takve aktivnosti komemoracije nezakonite prema zakonu o nacionalnoj bezbednosti koji je Kina uvela Hong Kongu 2020. godine nakon ponekad nasilnih masovnih prodemokratskih protesta.

Policija je u saopštenju navela da su neki uhapšeni zbog pobunjeničke namere i zbog „narušavanja javnog mira“.

U Pekingu je trg Tjenanmen bio prepun turista koji su se slikali pod budnim okom policije i drugog osoblja, ali bez očiglednih znakova pojačanog obezbeđenja.

[1/6] Policija uhapsila ženu sa papirnim cvećem u centru grada na 34. godišnjicu razbijanja trga Tjenanmen u Pekingu 1989. godine, u blizini mesta gde se obično održava bdenje uz sveće, u Hong Kongu, Kina, 4. juna 2023. REUTERS/Tirone Siu

Grupa rođaka pod nazivom Majke sa Tiananmena rekla je da muka nikada nije prestala.

„Iako su prošle 34 godine, za nas, članove porodica ubijenih, bol zbog gubitka naših najmilijih u toj jednoj noći muči nas do danas“, navodi se u saopštenju grupe koju je objavila njujorška organizacija za zaštitu ljudskih prava. Prava u Kini.

Uprkos upozorenjima u Hong Kongu, neki pojedinci, uključujući vlasnike knjižara, tiho obeležavaju 4. jun.

Zatvorena aktivistkinja iz Hong Konga Čou Hang-tung, jedna od vođa grupe pod nazivom Alijansa, koja je organizovala bdenja 4. juna, rekla je na Fejsbuku da će štrajkovati 34-časovni štrajk glađu.

U kontinentalnoj Kini, svako pominjanje razbijanja Trga Tjenanmen – gde su trupe otvorile vatru na prodemokratske demonstrante, ubivši stotine, ako ne i hiljade, prema grupama za ljudska prava – je tabu i tema je strogo cenzurisana.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning, upitana o odgovoru vlade na događaje širom sveta povodom obeležavanja godišnjice, rekla je u Pekingu u petak da je vlada već došla do „jasnog zaključka o političkim previranjima krajem 1980-ih”.

Na Tajvanu kojim se demokratski upravlja, poslednjem preostalom delu sveta kineskog govornog područja gde se godišnjica može slobodno obeležiti, stotine ljudi prisustvovalo je memorijalu na Trgu slobode u Tajpeju gde je postavljena statua „Stub srama“.

Pegi Kvan, 57, prevodilac na događaju, izrazila je tugu zbog gušenja komemoracija u Hong Kongu.

„Hong Kong se kreće unazad“, rekla je ona.

Kina tvrdi da je Tajvan svoj i nije se odrekla upotrebe sile kako bi osigurala eventualno ujedinjenje. Potpredsednik Tajvana Vilijam Laj, predsednički kandidat vladajuće Demokratske progresivne partije na izborima sledećeg januara, napisao je na svojoj Fejsbuk stranici da se mora sačuvati sećanje na ono što se dogodilo u Pekingu 1989. godine.

„Događaj povodom obeležavanja 4. juna nastavio je da se održava u Tajpeju, što pokazuje da su demokratija i autoritarnost najveće razlike između Tajvana i Kine“, rekao je on.

U Sidneju, jednom od preko 30 mesta u Severnoj Americi, Evropi i Aziji gde se održavaju komemorativni događaji, desetine demonstranata okupilo se u Gradskoj većnici, uzvikujući „slobodni Hong Kong“, držeći žute kišobrane, simbol prodemokratskih protesta od 2014. , i plakati.