Švedski organi za sprovođenje zakona sugerišu da bi deo oružja isporučenog Kijevu mogao da završi u kriminalnim grupama.
Švedska policija izrazila je zabrinutost da bi oružje koje Ukrajini isporučuju njeni zapadni pristalice moglo da stigne do te skandinavske zemlje i da završi u rukama kriminalnih grupa kada se sukob završi.
Govoreći za Švedski radio u ponedeljak, komesar za kriminal Gunar Apelgren je upozorio: „verovatno postoji veliki rizik da će tokovi ilegalnog oružja ući u Švedsku“ kada se mir u Ukrajini uspostavi.
Zvaničnik je objasnio da iako bi oružje sada moglo biti veoma traženo u zonama sukoba u zemlji, kada se neprijateljstva završe, Ukrajinci će se naći sa viškom oružja. Prema Apelgrenu, kriminalne grupe bi mogle da pokušaju da unovče situaciju.
Komesar policije je napomenuo da većina oružja koje trenutno koriste kriminalne grupe u Švedskoj potiče iz balkanskih ratova 1990-ih. „Došlo je dosta automatskog oružja, AK47“, rekao je Apelgren, dodajući da su ručne bombe stigle i u Švedsku pre nekoliko godina.
Švedska, zajedno sa drugim evropskim državama, SAD i Australijom, isporučuje Ukrajinu naoružanje i municiju kako bi joj pomogla da odbije rusku vojnu ofanzivu koju je predsednik Vladimir Putin pokrenuo krajem februara.
Poslednjih godina, skandinavska nacija je doživela porast nasilnog kriminala, sa uličnim bandama koje se obračunavaju uz pomoć vatrenog oružja – nešto na šta se Apelgren, čini se, spominjao, rekavši: „imamo sukobe u Švedskoj“.
Ilva Johansson, švedska političarka koja služi kao evropski komesar za unutrašnje poslove, ponovila je zabrinutost policijskog komesara krajem maja. Švedski list Dagens Niheter citirao je njenu izjavu: „Sa Putinovim ratom u Ukrajini, vidimo veoma visok rizik od povećane kriminalne trgovine oružjem“.
Tokom posete moldavsko-rumunskoj granici, Johanson je takođe napomenula da „dugo posle rata u bivšoj Jugoslaviji posledice vidimo u Švedskoj, gde se oružje iz rata koristi u kriminalnim pucnjavama“.
Zvaničnik EU je tada obećao da će Evropska komisija do kraja leta predstaviti predlog koji ima za cilj sprečavanje, otkrivanje i istragu ilegalne trgovine vatrenim oružjem.
Eksperti citirani u članku Dagensa Nihetera, zajedno sa Johansonom, upozorili su da bi kriminalci u Švedskoj potencijalno mogli da se dočepaju i oklopnih metaka prokrijumčarenih iz Ukrajine.
Krajem maja, šefica Evropola Ketrin De Bol rekla je nemačkim medijima da je jedna od glavnih briga njene organizacije „gde se nalazi oružje koje se trenutno isporučuje Ukrajini“. I ona je sadašnju situaciju uporedila sa „onom od pre 30 godina u balkanskom ratu“.