U Nigeriji su u četvrtak izbili masovni protesti protiv najgore ekonomske krize u zemlji u poslednjoj generaciji, dok su bezbednosne snage ispalile pucnjeve i suzavac kako bi ugušile demonstracije. Hiljade, pretežno mladih, izašle su na ulice širom zemlje, izražavajući nezadovoljstvo zbog rastućih troškova života i hronične korupcije.
Prijavljeno je da su najmanje dve osobe poginule tokom sukoba između demonstranata i bezbednosnih snaga u severnoj državi Niger. Protesti su se proširili na najmanje dve druge države, gde je policija takođe otvorila vatru dok su mase zahtevale okončanje ekonomske krize koja je Nigeriju, najvećeg proizvođača nafte u Africi, svrstala među najsiromašnije nacije sveta.
Nazvani „dan besa“, protesti su počeli transparentima i pesmama, uz zahteve za vraćanje subvencija za gas i struju, koje su ukinute kao deo vladinih reformi. U međuvremenu, tri guvernera su proglasila policijski čas u svojim državama, rekavši da su nasilnici iskoristili proteste za pljačku i oštećivanje javne imovine.
Grupa za ljudska prava i aktivisti osudili su upotrebu prekomerne sile od strane policije. Anietie Evang iz Human Rights Watch-a izjavila je da su protesti počeli mirno i naglasila da reakcija vlasti nije opravdana.
Vlada Nigerije se još uvek nije oglasila povodom nasilja. Javni zvaničnici često su optuživani za korupciju, dok se na terenu suočavaju sa teškim ekonomskim uslovima. Dok su neki građani podržali vladu kroz kontraproteste, istaknuti aktivista Omojele Sowore je poručio da demonstranti neće odustati dok se njihovi zahtevi ne ispune.
Demonstracije su izazvale zabrinutost da bi mogle dovesti do ponavljanja nasilja sličnog onome iz 2020. godine protiv policijske brutalnosti ili haosa sličnog nedavnim protestima u Keniji.