Pokušaj šefa Pentagona da opozove sporazume o priznanju krivice 11. septembra propao

Pokušaj šefa Pentagona da opozove sporazume o priznanju krivice 11. septembra propao

Američki vojni žalbeni sud odlučio je u ponedeljak da ministar odbrane Lojd Ostin ne može da povuče sporazume o priznanju krivice za navodnog organizatora napada 11. septembra 2001., Kalida Šeika Mohameda, i još dvojicu optuženih u tom slučaju, objavili su američki mediji.

Sporazumi o priznanju krivice, koji su dogovoreni krajem jula nakon dvogodišnjih pregovora, mogli bi da dovedu do toga da se trojica osumnjičenih, svi zatvorenici u zalivu Gvantanamo, izjasne krivima za napade 11. septembra u kojima je ubijeno skoro 3.000 ljudi u zamenu za mogućnost smrti kazna je zamenjena doživotnom kaznom zatvora.

O razvoju događaja u utorak je izvestilo nekoliko medija, uključujući AP, Njujork tajms i CBS njuz, pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike. Pentagon još nije zvanično komentarisao ovo pitanje.

Ministarstvo odbrane podnelo je zahtev za odlaganje ročišta za izjašnjavanje o krivici do 27. januara kako bi konsultovalo Ministarstvo pravde o tome da li da ospori presudu Apelacionog suda SAD za okrug Kolumbija, prenose mediji. Saslušanje za Mohameda trebalo bi da se održi sledeće nedelje.

Mohamed i dvojica njegovih navodnih saradnika takođe su pristali da odgovore na pitanja porodica žrtava o njihovim motivima i ulozi u napadima.

Ali, početkom avgusta, Ostin je objavio da povlači sporazume o priznanju krivice. Sekretar odbrane je u dopisu tvrdio da bi „u svetlu značaja“ pretpretresnih sporazuma „odgovornost za takvu odluku trebalo da bude na meni“.

Advokati odbrane su reagovali okrivljujući Ostina za nezakonito mešanje u slučaj i insistirajući na tome da šef Pentagona nema zakonska ovlašćenja da opozove ugovore koje je već odobrio najviši organ suda u Gvantanamu.

Njihove tvrdnje podržao je pukovnik vazduhoplovstva Metju Mekol, vojni sudija koji je nadgledao slučaj, koji je u novembru presudio da je Ostin prekoračio svoja ovlašćenja kada je povukao sporazume. McCall-ova odluka je promovisala Ministarstvo odbrane da ode na vojni žalbeni sud.

Mohamed i još dvojica muškaraca uhvaćeni su 2003. i proveli su neko vreme u nekoliko tajnih zatvora CIA-e pre nego što su prebačeni u Gvantanamo.

Prvobitno im je trebalo da im se sudi u januaru 2021. godine, ali je to više puta odlagano jer su advokati odbrane tvrdili da je upotreba torture protiv osumnjičenih učinila većinu dokaza protiv njih neprihvatljivim na sudu.