NASA-in teleskop Džejms Veb u poslednje vreme oduševljava astronome zadivljujućim fotografijama nekih od prvih zvezda u svemiru — fotografijama koje hvataju svetlost od pre više od 13 milijardi godina.
Ali dok JVST leti kroz svemir, on je učinio više za nas ovde na Zemlji nego što pokazuje slike udaljenih galaksija. Tehnologija razvijena za izgradnju JVST-a je takođe pomogla da se poboljša vid milionima pacijenata na operaciji oka.
To je jedan od najnovijih primera u dugoj istoriji NASA-inih izuma koji utiču na svakodnevni život.
Daniel Lokni, izvršni direktor NASA-inog programa za transfer tehnologije, zadužen je za program koji olakšava razvoj tehnologije agencije.
„Svaki put kada od NASA-e bude zatraženo da uradi novu misiju, moramo da smislimo nove tehnologije i nove izume da bismo to uradili“, rekao je Lokni. „I moj je posao da se postaram da se ti izumi vrate na Zemlju u obliku praktičnih zemaljskih koristi.“
Dok su gradili JVST, NASA izvođači su razvili alat za merenje „mikroskopskih nesavršenosti“ na njegovim ogledalima, rekao je Lokni. Ta ista tehnologija je omogućila očnim hirurzima da izvrše precizna merenja očiju pacijenata pre nego što se podvrgnu LASIK operaciji.
Osim operacije oka, postoje mnoge druge stvari u našim životima na kojima NASA ima svoje otiske prstiju.
NASA je doprinela svemu, od formule za bebe do kamera za mobilne telefone“, rekao je Lokni. Memorijska pena, tkanine za regulisanje temperature, medicinske procedure, vatrogasna oprema, bežični usisivači, precizni GPS i poljoprivredne tehnike su među ostalim primerima.
Postoji toliko mnogo spinoff tehnologija da postoji cela veb stranica i godišnja publikacija posvećena njima.
Na početku pandemije koronavirusa 2020. godine, NASA-ina Laboratorija za mlazni pogon je čak razvila ventilator koristeći komponente izvan tipičnog lanca snabdevanja medicinskim uređajima, što je omogućilo da se proizvodi uprkos pritiscima u lancu snabdevanja.
Ciljevi NASA-inog programa transfera tehnologije upisani su u osnivačko zakonodavstvo agencije, ali to nije jedina savezna agencija čiji izumi dospevaju u svakodnevni život.
„Imam hiljade primera tehnologija i napretka koji su napravljeni zahvaljujući ulaganju nacije u vazduhoplovstvo“, rekao je Lokni. „Savezna vlada mnogo radi na istraživanju i razvoju. Razvijamo mnogo novih tehnologija i u mogućnosti smo da radimo stvari koje nemaju profitni motiv. na primer, da se NIH bavi istraživanjem raka.“
Dakle, iako su neka od NASA-inih najpoznatijih dostignuća možda u svemiru, ne morate da tražite tako daleko da biste pronašli rezultate rada agencije.