Lideri velikih crkava optužili su izraelske vlasti da su pokrenule „koordinisani napad“ na hrišćansko prisustvo u Svetoj zemlji tako što su pokrenule poreski postupak protiv njih.
Dok su izraelski zvaničnici pokušavali da odbace nesuglasice kao rutinsku finansijsku stvar, crkve kažu da taj potez remeti vekovima star status kvo i odražava rastuću netrpeljivost prema malom hrišćanskom prisustvu u Svetoj zemlji.
U pismu premijeru Benjaminu Netanjahuu ove nedelje, poglavari glavnih hrišćanskih denominacija su naveli da su četiri opštine širom Izraela nedavno poslale pisma upozorenja crkvenim zvaničnicima u kojima ih upozoravaju da poduzmu pravne mere ako ne plate porez.
„Verujemo da ovi napori predstavljaju koordinisani napad na hrišćansko prisustvo u Svetoj zemlji“, napisali su poglavari katoličke, grčke pravoslavne i jermenske pravoslavne crkve. „U ovom vremenu, kada ceo svet, a posebno hrišćanski svet, neprestano prati dešavanja u Izraelu, ponovo se suočavamo sa pokušajem vlasti da isteraju hrišćansko prisustvo iz Svete zemlje.
Hrišćani su mala manjina, čineći manje od 2% stanovništva Izraela i palestinskih teritorija. U Izraelu ima 182.000 hrišćana, 50.000 na Zapadnoj obali i Jerusalimu i 1.300 u Gazi, prema Stejt departmentu SAD. Ogromna većina su Palestinci.
Crkve, koje su veliki zemljoposednici u Svetoj zemlji, kažu da ne plaćaju porez na imovinu prema dugoj tradiciji. Kažu da njihova sredstva idu službama koje koriste državi, poput škola, bolnica i domova za stare.
U pismu se navodi da su opštine Tel Aviv, Ramla, Nazaret i Jerusalim poslednjih meseci ili izdale pisma upozorenja ili su pokrenule sudske postupke za navodne poreske dugove.
Iz opštine Jerusalim rekli su za Asošijeted pres da crkva nije podnela neophodne zahteve za oslobađanje od poreza u poslednjih nekoliko godina. U njemu se navodi da se „vodi dijalog sa crkvama o naplati dugova za komercijalnu imovinu koju poseduju“.
Ostale opštine nisu se odmah oglasile. Bilo je nejasno da li su opštine delovale koordinisano ili su poreski potezi slučajni.
Hrišćani su 2018. zatvorili Crkvu Groba Svetoga — koju hrišćani poštuju kao mesto Isusovog raspeća i vaskrsenja — u znak protesta protiv poteza izraelskih zvaničnika da uvedu poreze na komercijalnu imovinu u svetom gradu.
Hrišćanske vođe su tvrdile da te lokacije — poput hodočasničkih hostela i informativnih centara — služe važnim verskim i kulturnim ciljevima i da bi njihovo oporezivanje narušilo hrišćanske verske obrede u Svetoj zemlji. Nakon reakcije javnosti, Netanjahu je brzo suspendovao plan.