Počeo Samit BRIKS-a u Rusiji – prisutni lideri 36 zemalja, razmatra se proširenje organizacije

Počeo Samit BRIKS-a u Rusiji – prisutni lideri 36 zemalja, razmatra se proširenje organizacije

Na Samit lidera BRIKS-a, u Kazanj su stigli lideri 36 zemalja. Za domaćina Vladimira Putina to je dokaz da izolacija Rusije nije uspela. Teme su politika i bezbednosti, ekonomija i kulturno-humanitarna saradnja. Poslednja na spisku, ali ne najmanje važna tačka – status partnerskih država BRIKS-a.

Godinu od proširenja lideri BRIKS-a, koji mnogi vide kao protivtežu Zapadu, razgovaraju o međusobnim transakcijama u nacionalnim i digitalnim valutama. Okupljanje prate mere bezbednosti do sada neviđene u Kazanju.

Godinu od proširenja lideri BRIKS-a, koji mnogi vide kao protivtežu Zapadu, razgovaraju o međusobnim transakcijama u nacionalnim i digitalnim valutama. Okupljanje prate mere bezbednosti do sada neviđene u Kazanju.

Pripremila Biljana Radulović

„Trideset država je izrazilo želju da sarađuje sa BRIKS-om na različitim nivoima, da se uključi u aktivnosti BRIKS-a na ovaj ili onaj način. Članice BRIKS-a moraju pažljivo da razmotre pitanje proširenja organizacije. Svakako da nećemo nikoga odbiti, apsolutno je jasno da naša vrata ostaju otvorena. Na samitu u Kazanju će se razgovarati kako da se organizuje prijem novih članica“, rekao je Vladimir Putin, predsednik Rusije.

Otud i posebno interesovanje za dolazak lidera zemalja koje razmišljaju o ulasku u asocijaciju.

„Brazil se neće pojaviti, ali se može pojaviti Turska. Erdogan može postati prvi član države članice NATO koji može postati deo globalnog juga, kako popularno nazivaju BRIKS“, rekao je Aleksandar Apostolovski, novinar.

Među nezaobilaznim temama i na marginama samita i sukob u Ukrajini. Na sastanku sa ruskim predsednikom , premijer Indije ponavlja da je njegova zemlja spremna da pomogne da se konflikt okonča.

„Verujemo da problemi treba da se rešavaju mirno. Mi pružamo punu podršku postizanju mira i stabilnosto što je brže moguće. U svim našim naporima prioritet dajemo humanosti i spremni smo da pružimo svaku buduću pomoć u budućnosti. Imamo još jednu priliku da pričamo o ovoj temi danas“, naveo je Narednra Modi, premijer Indije.

Posebnu pažnju privukao je dolazak predsednika Kine kome će samit biti i treći susret sa ruskim kolegom ove godine. U glavnom gradu ruske republike Tatarstan su i predsednici Južnoafričke Republike, Irana, brojnih zemalja Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike, kao i generalni sekretar UN. U delegaciji Srbije četiri člana Vlade, a kao posmatrač u Kazanj je stigao i predsednik Republike Srpske.

U novoj razvojnoj banci BRIKS-a ukazuju na potrebu da se pomogne siromašnim zemljama globalnog juga koji je deo asocijacije.

„Kao što ste već primetili, implementirali smo i postavili značajan finansisjka sredstva i veliki broj projekata ali to i dalje nije dovoljno u poređenju s potrebama zemalja globalnog Juga“, rekla je Dilma Rusef, predsednica nove razvojne banke BRIKS-a.

Brazil, Rusija, Indija, Kina 2006. godine odlučile su da se udruže, a 2010. godine pridružuje im se i Južnoafrička Republika. Procena je da zemlje BRIKS-a čine 30 odsto kopna ili oko 45 odsto svetskog stanovništva kao i da poseduju oko 20 odsto svetskih rezervi zlata.