Pobunjenici M23, koje podržava Ruanda, saopštili su u četvrtak da su spremni da nastave svoju ofanzivu prema glavnom gradu Demokratske Republike Kongo, Kinšasi. Ova izjava dolazi samo nekoliko sati nakon što je predsednik Konga, Feliks Čisekedi, pozvao na masovnu vojnu mobilizaciju kako bi se suprotstavio pobuni.
M23 je u ponedeljak zauzeo Goma, najveći grad na istoku Konga, a njihovi lideri sada tvrde da žele potpunu kontrolu nad zemljom. „Želimo da idemo u Kinšasu, preuzmemo vlast i vodimo državu“, izjavio je Kornej Nangaa, jedan od političkih lidera pobunjeničke grupe. Ipak, nije precizirao kako planiraju da pređu više od 1.500 kilometara do prestonice.
Prema izveštajima Ujedinjenih nacija, M23 trenutno ima podršku oko 4.000 ruandskih vojnika, što je značajno više nego tokom njihove prethodne ofanzive 2012. godine. Pobunjenici kontrolišu ključna područja bogata prirodnim resursima, uključujući minerale neophodne za globalnu tehnologiju.
U međuvremenu, predsednik Čisekedi je pozvao mlade da se masovno prijavljuju u vojsku, dok su regionalni lideri apelovali na pregovore s pobunjenicima. Francuska je takođe izrazila podršku Kongu tokom nedavnih sastanaka u Ujedinjenim nacijama, ali vlasti u Kinšasi traže konkretnije akcije.
Stanovnici Gome suočeni su s humanitarnom krizom – grad je ostao bez struje i vode, dok su scene pljačke i haosa prisutne na ulicama. Ujedinjene nacije upozoravaju da je situacija katastrofalna za više od šest miliona raseljenih ljudi.
Nakon osvajanja Gome, M23 je nastavio napredovanje prema Bukavuu, glavnom gradu provincije Južni Kivu, što je izazvalo paniku među lokalnim stanovništvom. U pojedinim oblastima čuju se eksplozije i pucnjava, dok je kongoanska vojska oslabljena nakon što su se stotine vojnika povukle ili prešle u Ruandu.
Napetost u regionu dodatno je pojačana sukobom između Ruande i Južne Afrike, čiji su mirovnjaci izgubili živote u borbama. Predsednik Južne Afrike, Siril Ramafosa, optužio je Ruandu za agresiju, dok je predsednik Ruande, Pol Kagame, upozorio da je spreman na konfrontaciju.
Stručnjaci upozoravaju da bi eskalacija sukoba mogla da preraste u regionalni rat, dok M23 nastavlja da jača svoje pozicije u istočnom Kongu, planirajući da uspostavi administraciju i povrati raseljene ljude. Koreni ovog konflikta sežu do genocida u Ruandi 1994. godine, a posmatrači smatraju da bi rešenje moglo biti dugotrajno i složeno.