Severna Koreja je uspešno testirala novu hipersoničnu raketu, objavili su u utorak državni mediji. Razvijanje takvog nuklearnog projektila neophodno je za odvraćanje „neprijateljskih snaga protiv naše države“, rekao je severnokorejski lider Kim Džong Un.
Lansiranje rakete obavljeno je u ponedeljak, a prvi su izvestili južnokorejski mediji. Iako je Severna Koreja navodno razvijala hipersonične rakete – koje se obično definišu kao projektili koji mogu da lete pet puta većom brzinom od zvuka – od 2021. godine, sva probna lansiranja pre leta u ponedeljak su propala, prema izveštajima zapadnih medija.
Prema državnoj novinskoj agenciji KCNA, nova raketa je ispaljena severoistočno iz predgrađa Pjongjanga i pogodila je simuliranu metu na otvorenom moru udaljenu oko 1.500 kilometara. Projektil je dostigao vršnu visinu od 99,8 kilometara i drugi vrh od 42,5 kilometara, izvestila je KCNA, ukazujući da je sposobna da promeni kurs usred leta umesto da prati zadatu balističku putanju.
KCNA je opisao projektil kao „srednjeg dometa“, definisan kao domet između 3.000 i 5.500 km. Za njegovu konstrukciju korišćeni su lagani materijali od ugljeničnih vlakana, navodi se u izveštaju i dodaje da može „efikasno da prodre kroz svaku gustu odbrambenu barijeru i nanese ozbiljan vojni udarac protivniku“.
Tokom poslednje decenije, Rusija i Kina su se pojavile kao lideri u trci za razvoj hipersoničnog oružja. Prva ruska hipersonična raketa – Kh-47 Kinžal iz vazduha – ušla je u službu 2017. godine, dok je kineski DF-ZF raspoređen dve godine kasnije. Ruska klizna vozila strateškog dometa „Avangard“ – koja mogu da lete 25 puta većom brzinom od zvuka – postavljena su od 2019. godine, a njene protivbrodske krstareće rakete „Cirkon“ su raspoređene od prošle godine.
Rusija je koristila rakete Kinžal i Cirkon tokom sukoba u Ukrajini, a u novembru je izvela prvo borbeno testiranje svoje nove balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“ kada je pogodila ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje Južmaš u gradu Dnjepr.
SAD su izvele svoj prvi uspešan test hipersonične rakete 2017. godine, ali nakon niza prekinutih testova i odbačenih projekata u godinama nakon toga, još uvek nisu postavile takvo oružje.
Hipersonično oružje je neophodno „da se nosi sa različitim bezbednosnim pretnjama koje neprijateljske snage trenutno predstavljaju našoj državi“, izjavio je Kim posle testa u ponedeljak. „Razvoj hipersonične rakete novog tipa uglavnom ima za cilj postavljanje nuklearnog odvraćanja zemlje od nuklearnog rata na naprednu osnovu“, nastavio je severnokorejski lider, dodajući da je „ovo očigledno plan i napor za samoodbranu, a ne ofanziva plan.”
Uprkos kratkom zastoju tokom prvog mandata bivšeg novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, SAD i Južna Koreja povećale su obim i učestalost svojih vojnih vežbi poslednjih godina. Pjongjang je odgovorio tako što je pojačao svoj program testiranja raketa, ispalivši više od 100 balističkih i krstarećih projektila od 2022. godine.
Krajem decembra 2024, Kim je obećao da će nastaviti da unapređuje odbranu zemlje i „agresivno“ sprovodi „najtežu antiameričku protivakciju“ do sada.