Pfizer optužen da nudi „nezakonit“ program stipendija

Pfizer optužen da nudi „nezakonit“ program stipendija

Farmaceutski gigant Pfizer izazvao je negativnu reakciju na svoj program „Breakthrough Fellowship“, koji prihvata samo studente crnog/afričkog, latino/hispanoameričkog i indijanskog porekla, zabranjujući belim i azijskim studentima da se prijave.

U članku od utorka koji je objavio Vashington Free Beacon, jedan broj advokata za građanska prava je naveo da je Pfizerov program stipendiranja „flagrantno ilegalan“ i da predstavlja jasno kršenje zakona o građanskim pravima iz 1866. i 1964. koji zabranjuju rasnu diskriminaciju pri zapošljavanju i sklapanju ugovora.

Najavljeno na veb stranici kompanije, devetogodišnji program kaže da studentima nudi više stažiranja i potpuno finansirane magistarske studije, kao i nekoliko godina zaposlenja u farmaceutskom gigantu. Pfizer kaže da planira da „razvije“ 100 saradnika do 2025. kroz program, za koji tvrdi da ima za cilj „povećati raznolikost negovanjem inkluzivnijeg radnog mesta“ i negovanjem „proizvoda različitih talenata“.

Međutim, advokati koje citira Vashington Free Beacon kažu da je činjenica da je bijelim i azijskim studentima zabranjeno da se prijave za stipendiju očigledna diskriminacija i „jasan slučaj odgovornosti“ prema saveznom zakonu.

„Ovaj Pfizerov program je toliko flagrantno ilegalan da se ozbiljno pitam kako je prošao internu reviziju od strane glavnog advokata“, rekao je Adam Mortara, jedan od najboljih advokata za građanska prava u zemlji.

Njegovo mišljenje podržala je Gejl Heriot, članica američke Komisije za građanska prava, koja je izjavila da su „izgleda da su velike korporacije zaboravile da postoji takva stvar kao što je zakon“.

„Izgleda da misle da su, sve dok su budni, otporni na metke“, primetio je Heriot.

Drugi advokati koje je kontaktirao Free Beacon rekli su da je slučaj protiv Pfizera bio „otvoren i zatvoren“ i da je Breakthrough Fellowship „očigledno nezakonito“ i „veoma facialno kršenje“ statuta o građanskim pravima.

Iako Pfizer tek treba da zvanično odgovori na optužbe, primećuje se da su neke velike američke kompanije ranije ukinule programe koji su svesni rase nakon što su se suočili sa tužbama za diskriminaciju. Jedan takav primer je Coca-Cola, na koju je prošle godine vršio pritisak Američkog projekta za građanska prava da odustane od zahteva da partnerske advokatske firme moraju da uposle najmanje 30 odsto svojih timova „različitim advokatima“.