Peru donosi zakon kojim se ograničava krivično gonjenje zločina protiv čovečnosti

Peru donosi zakon kojim se ograničava krivično gonjenje zločina protiv čovečnosti

Vlada Perua usvojila je zakon u petak koji onemogućava krivično gonjenje zločina protiv čovečnosti počinjenih pre 2002. godine. Ova odluka donosi olakšanje bivšem predsedniku Albertu Fuhimoriju i mnogim vojnim zvaničnicima koji su bili pod istragom ili optuženi za masakre i ubistva tokom unutrašnjeg oružanog sukoba u zemlji u periodu od 1980. do 2000. godine.

Zakon, koji nije bio propraćen komentarima predsednika Dine Boluartea, usvojen je uprkos prethodnom zahtevu Interameričkog suda za ljudska prava. Ovaj sud, najviši regionalni sud u ovoj oblasti, ukazao je Boluarteu, Kongresu i pravosuđu da ponište tadašnji zakon koji je bio u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

Ujedinjene nacije su osudile usvajanje ovog zakona, navodeći da je „u suprotnosti sa obavezama zemlje prema međunarodnom pravu i predstavlja zabrinjavajući razvoj događaja, usred šireg odgovora na ljudska prava i vladavinu zakona u Peruu“, kako je saopštio Volker Turk, šef UN-a za ljudska prava.

„Zločini protiv čovečnosti i ratni zločini su među najtežim kršenjima međunarodnog prava i na njih ne bi trebalo da se primenjuju ni amnestije ni zastarelosti“, ističe se u saopštenju. „Oni odgovorni za zločine moraju biti pozvani na odgovornost, u skladu sa međunarodnim pravom.“

Prema proceni peruanskog tužilaštva objavljenoj u junu, ovaj zakon će direktno uticati na 550 žrtava i 600 slučajeva, uključujući istrage i sudski postupci koji će biti obustavljeni ili odbačeni zbog zastarelosti.

Stručnjaci ističu da će ovaj zakon posebno koristiti Fuhimoriju, bivšem predsedniku koji je vladao Peruom od 1990. do 2000. godine i koji je 2009. godine osuđen zbog kršenja ljudskih prava. Trenutno se protiv njega vodi suđenje u kojem tužioci zahtevaju da bude osuđen na 25 godina zatvora zbog ubistva šest seljaka 1992. godine.